İşgalci İsrail RejimiFilistin

Filistinli aktivist Nizar Benat’ın şartlı tahliyesine karar verildi

Filistinli avukatların bir araya gelerek oluşturduğu Adalet İçin Avukatlar Grubu sosyal medya platformu Facebook hesabından yaptığı açıklamada, dün (23 Kasım Pazartesi) Eriha Sulh Mahkemesi tarafından aktivist Nizar Benat’ın şartlı tahliyesine karar verildiğini duyurdu.

Grup tarafından yapılan açıklamada, Filistinli gazeteci veya aktivistlerin tutuklanmasının kabul edilemez olduğuna dikkat çekilerek, “Hürriyet alanı biraz daha daraltılırsa, Filistin yaşanmaz hale gelir.” ifadelerine yer verildi.

Diğer taraftan Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) de, Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik güçlerinin aktivist Benat’ı tutuklamasına ilişkin bir açıklamada bulundu.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, yaptığı yazılı açıklamada, Filistin Yönetimi’nin Benat’ı tutuklamasını, işgal altındaki Batı Şeria halkının özgürlüğünü hedef alma ve sesini kesme politikasının bir devamı olarak değerlendirdi.

Berhum, 19 Kasım Perşembe gününden bu yana Benat’ın El-Halil’de tutuklu kalmasının arka planında onun, Filistin Yönetimi’nin işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirmeye yönelik duyurduğu kararı sert şekilde eleştirmesi olduğunu söyledi.

Berhum açıklamasında, Filistin Yönetimi’nin güvenlik servislerinin bu utanç verici politikaları uygulamayı bırakması ve diğer tüm Filistinli siyasi esirleri derhal serbest bırakması gerektiğini vurguladı.

Hamas’ın önde gelen isimlerinden Berhum, Benat’ın, “Filistin Yönetimi’ndeki yolsuzlukla mücadele ve ifşa etme” denilen girişimde 6 yıldır aktif şekilde çalıştığına işaret etti.

Dura sakinlerinden olan Nizar Benat siyasi duruşu ve görüşleri nedeniyle Ramallah yönetimi tarafından ilk kez tutuklanmıyor. Daha önce de defalarca tutuklanan Benat’ın, haksızlık ve insan hakları ihlaline uğradığı belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2021 (22) içerik yüklenmiştir.