HaberlerFilistinOrtadoğu

Filistinli esir Mahir El-Ahres işgal rejiminin idari tutuklama uygulamasını protesto amacıyla başlattığı açlık grevini 93. gününde sürdürüyor.

Filistinli esir Mahir El-Ahres işgal rejiminin idari tutuklama uygulamasını protesto amacıyla başlattığı açlık grevini 93. gününde sürdürüyor.

El-Ahres’in sağlık durumunda kötüleşmenin devam ettiği ve risk oranının da her geçen gün biraz daha arttığı belirtildi. Bu arada El-Ahres’in hayatının kurtarılması için onunla dayanışma faaliyetleri de artırıldı.

Esir El-Ahres’in durumuyla ilgilenen kurumlar, onun sağlık durumunun şu an çok riskli olduğuna dikkat çektiler. Sağlık durumunun kötüleşmesi sebebiyle artık duyma ve konuşma kabiliyetini de kaybettiğini belirttiler.

El-Ahres’in şu an Kaplan Hastanesi’nin iç hastalıkları bölümünde tutulduğu; ölümle hayat arasında bulunduğu ve çok acı çektiği ifade edildi.

İşgal yönetimi geçtiğimiz cuma günü, El-Ahres hakkındaki idari hapis kararının dondurulmasına dair 23 Eylül’de verilen kararı iptal etmişti.

İşgal rejiminin sadece Filistinlilere yönelik olarak uyguladığı idari hapis sistemine göre bir işgal savcısı bir Filistinliyi, hakkında hiçbir dava dosyası açmadan ve hiçbir suçlamada bulunma ihtiyacı duymadan altı aylık süreyle hapse atabiliyor. Bu sürenin dolmasından sonra yine altı aylık sürelerle ve yine hiçbir gerekçeye dayanmadan 10 kez uzatabilir. Buna göre beş yıl kesintisiz bir şekilde idari hapis uygulamasıyla cezaevinde tutabiliyor. Ancak bu sürenin bitiminden sonra serbest bırakılanların aradan fazla zaman geçmeden yine idari hapis uygulamasıyla tutuklanması mümkün. Dolayısıyla işgal rejiminin yargı sistemi Filistinlileri hiçbir suçlamada bulunma ihtiyacı duymadan bir ömür boyu hapiste tutma imkanına sahip.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ocak 2021 (36) içerik yüklenmiştir.