Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Filistinli esir Muhammed Ebu Ayşe’nin sağlık durumu kötüleşiyor

Yerel kaynaklar, İsrail işgal rejiminin tıbbi ihmal politikası nedeniyle Filistinli esir Muhammed Ebu Ayşe’nin sağlık durumunun her geçen gün daha da kötüye gittiğini bildirdi.

Filistin Esirler Kulübü, Ebu Ayşe’nin, başta diyabet, tansiyon, göğüs hastalıkları, böbrek ve sinir sorunları olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarından muzdarip olduğunu ve son zamanlarda uzuvlarında his kaybı yaşadığını belirtti.

İsrail’in güneyindeki Necef (Negev) Çölü bölgesinde yer alan Negev Hapishanesi’ndeki çok sayıda esirin koronavirüs salgınına yakalandığını aktaran Esirler Kulübü, Ebu Ayşe’nin de bunlardan biri olduğunun ve henüz yan etkilerinden kurtulamadığının altını çizdi.

Evli ve altı çocuk babası olan Ebu Ayşe, hayatının büyük bir bölümünü işgal zindanlarında geçirdi. İşgal rejiminin idari tutukluluk zulmüne sürekli maruz kalan esir, en son Ekim 2020’de tutuklandı.

Filistinli araştırmacılar, işgalci İsrail’in, Filistinli esirlere yönelik tıbbi ihmal politikasını sürdürerek savaş suçu işlediğine dikkat çekiyor.

İşgalci İsrail’in uluslararası insan hakları kurallarına, insan hakları beyannamesine aykırı davrandığını belirten araştırmacılar, İsrail’in, hapishanelerindeki esirlere karşı yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmediğini ve Üçüncü Cenevre Sözleşmesi’nin kurallarına da uymadığını vurguluyor.

Öte yandan insan hakları savunucusu kuruluşlar ve Filistinli gruplar, uluslararası topluma ve insan hakları örgütlerine İsrail hapishanelerindeki Filistinli esirlere destek vermeleri çağrısında bulundu.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te sık sık evlere baskın düzenleyen İsrail güçleri, çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor.

Filistin resmi kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde hâlen 365’i idari tutuklu 5 binden fazla Filistinli esir bulunuyor. İlgili insan hakları kurumları, İsrail zindanlarındaki hasta sayısının ise 1800’e ulaştığına, 700’e yakınının acil tedaviye ihtiyaç duyduğuna, bunlar arasında çok sayıda kanser hastası bulunduğuna dikkat çekiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.