HaberlerFilistin

Filistinli Milletvekili: Normalleşme anlaşmasına verilecek en iyi cevap birliktir

Filistinli Milletvekili Yasir Mansur, İsrail rejiminin Filistin halkına karşı işlediği insanlık suçları gölgesinde Filistinli grupların tek bir çatı altında birleşmesinin ulusal bir talep olduğunu belirtti.

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) yöneticileri ile Filistinli milletvekillerinin, ulusal bir uzlaşı için her türlü desteği verdiğini hatırlatan Mansur, bu bağlamda atılacak adımların, tarafları birbirine yakınlaştırmak amacıyla yapılacak olan görüşmelerin toplum tarafından memnuniyetle karşılanacağına dikkat çekti.

13 Ağustos Perşembe günü İsrail ile BAE arasında kabul edilen normalleşme anlaşmasına değinen Mansur, İsrail’le normalleşme yarışına giren ve aynı şekilde İsrail’in yoğun baskılarına boyun eğen bazı Arap devletlerine verilecek en iyi cevabın Filistin’de ulusal birliğin tesisi olacağına vurgu yaptı.

Milletvekili Mansur, İsrail rejiminin, Filistin halkının meşru taleplerini görmezden geldiğini, Mescidi Aksa’yı Yahudileştirmek istediğini ve uluslararası kanunlara aykırı davrandığını aktararak, bütün bunlara karşı Filistin’deki bölünmüşlüğün sona erdirilmesi gerektiğini, bölünmüşlüğün daha fazla devam etmesinin, Filistin’in önünde engel teşkil ettiğini kaydetti.

Filistin hükümetinin ortak toplantı çağrısına değinen Mansur, direniş hareketlerinin bir araya gelmesini sağlayacak olan söz konusu çağrısının İsrail’i endişelendirdiğinin, bu yüzden birleşme arzusunun en kısa zamanda hayata geçirilmesinin elzem bir durum olduğunun altını çizdi.

İsrail ve BAE’nin ABD’nin arabuluculuğuyla “ilişkilerin tamamen normalleşmesi” için anlaşmaları, Filistin’in “sırtından bıçaklanması” olarak yorumlayan Mansur, “Filistin halkı, şartlar ne olursa olsun haklarını savunmaktan vazgeçmeyecektir.” dedi.

Diğer taraftan Hamas yöneticilerinden Şeyh Hasan Yusuf, Filistinli grupların yöneticilerinin, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Ramallah’taki merkezinde bir toplantı gerçekleştireceğini bildirmişti. Toplantıda, emperyalist ABD’nin Filistin davasını tasfiye etmeyi amaçlayan Yüzyılın Anlaşması ile Siyonistlerin Batı Şeria’yı ilhak planı ve son olarak 13 Ağustos Perşembe günü İsrail ile BAE’nin “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için duyurduğu normalleşme anlaşması gibi sıcak konuların ele alınacağı öğrenildi.

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos Perşembe günü İsrail ile BAE’nin “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da Trump’ın paylaşımını alıntılayarak, “Bu, tarihi bir gün.” değerlendirmesi yapmıştı.
Ürdün, 1994’te İsrail’le imzaladığı Vadi Araba Antlaşması gereği Kudüs’teki dini işlerden sorumlu ülke olarak kabul ediliyor. Yine 2013’te Ürdün Kralı Abdullah ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas arasında imzalanan anlaşmaya göre Ürdün’ün Kudüs ve oradaki kutsal mekânların savunulması ve vesayet hakkı bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.