Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Filistinliler ile İsrail arasındaki gerginlik seviyesinin yeniden artması

İsrail ordusu Filistinlilere karşı suç ve şiddete devam ederken, Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) bu eylemlerin sonuçları konusunda bir kez daha siyonist rejimi uyardı.

İsrail ve Filistin direniş grupları, 10 Mayıs’tan bu yana yabancı aktörlerin arabuluculuğuyla 12 gün sonra sona eren bir askeri çatışmaya tanık oldular. Savaşın sona ermesiyle, İsrail’in Filistinlilere yönelik şiddet ve suçlarının, özellikle işgal altındaki Kudüs ve Batı Şeria’da sona ermesi bekleniyordu, ancak pratikte bu şiddetin dozu daha da arttı.

Bu konuda akla gelen soru şu ki “İsrail ateşkese rağmen neden Filistinlilere yönelik şiddet ve suçlarını sürdürüyor?”

Birinci neden, işgal altındaki topraklardaki iç koşullara dayanmaktadır. Şu anda İşgal Altındaki Topraklar içinde İsrail kabinesinin siyasi ve güvenlik kararlarını etkileyen iki büyük gelişme var.
Birincisi, terör rejiminin hem askeri imajını hem de gururunu zedeleyen 12 günlük savaşta Filistin direniş gruplarının yenilgisi oldu. Bu bağlamda, Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) Kudüs kentindeki sözcüsü “Muhammed Hamade”, İsrail’in Filistinlilere yönelik suç ve şiddetindeki artışın, rejimin kaybolan imajını onarmaya yönelik olduğunu, gururlarının kırıldığını ve insanların sığınaklara kaçtığını vurguladı.

Bir diğer önemli olay ise Benyamin Netanyahu’nun rakiplerinin kabineyi kurma ve Netanyahu’yu 12 yıl sonra iktidardan uzaklaştırma üzerinde anlaşmasıdır. İsrailli şahsiyetlerin ve yetkililerin algısı, Netanyahu’nun rakiplerinin kabine kurmasını engellemek için yıkıcı hamleler yapabileceği yönünde.

Bu bağlamda, bazı İsrail kaynakları, ilk olarak Yair Lapid ile dönüşümlü başbakanlıkta göreve başlayacak olan Yamina partisinin lideri Naftali Bennett’in suikastla tehdit edildiğini yazdı.

İsrail gazetesi Jerusalem Post’un internet sitesinde yayınlanan bir analizde “Yona Jeremy Bob” şöyle yazdı:

“İsrail’in güvenlik teşkilatı Shin Beit’in başkanı Nada Argaman, Cumartesi günü, mevcut provokasyon atmosferinin İsrail’de trajik kan dökülmesine yol açabileceği konusunda alarm veren nadir bir kamu uyarısı yayınladı. Şiddet içeren söylemlerdeki artış, Shin Bet’i Yamina partisi lideri Naftali Bennett için güvenliği başlatmaya sevk etti. Argaman, son dönemde özellikle sosyal medyada şiddet ve tahrik söyleminin arttığını ve yoğunlaştığını gördüğümüzü söyledi. Hukukun üstünlüğünün ve demokratik kurumların sağlanmasından sorumlu bir örgütün başkanı olarak, bu söylemlerin belirli gruplar veya kişiler tarafından, insanlara zarar verebilecek şiddet içeren ve yasadışı faaliyetlerde bulunmak olarak yorumlanabileceği konusunda uyarıyorum.”

Bu istikrarsız iç durum nedeniyle, İsrail ordusu Filistinlilere yönelik şiddet ve cinayetlerini sürdürdü ve hatta artırdı. Söz konusu uygulanan şiddet, geçen hafta Hamas’ın Cuma günü Batı Şeria’da bir gösteri çağrısı yapması ve İsrail askerlerinin protestoculara saldırdığı ve yaklaşık 300 kişiyi yaraladığı bir öfke günü olarak adlandırdığı noktaya kadar tırmandı.

Bu kışkırtıcı eylemlerin devamında İsrail rejimi Perşembe günü “Bayrak Dansı” adlı bir yürüyüş düzenlemeyi planlıyor. Siyonistler, Filistinlilerin Kudüs’ten sürülmesini talep etmek için bayraklı bir dans yürüyüşü düzenliyor ve bu, Filistinlilerle olan gerilimin artmasında bir etken haline geldi. Buna göre, Kudüs’teki Hamas sözcüsü Muhammed Hamade, “İşgalci rejimi, Kudüs’ü kendi iç krizlerinden ve siyasi sorunları çözmedeki başarısızlığından kaçmak için bir araç olarak kullanması konusunda uyarıyoruz ve işgalciler, Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’nın savunma savaşının bitmediğini ve milletimizin her ferdi Kudüs’ün kılıcı olduğunu bilmeliler.

İsrail ve Netanyahu’nun kabine değişikliği yolunu sabote edecek olası Hamas uyarısını görmezden gelmek, Filistinlilerle yeni bir savaşa yol açabilir.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.