Filistin

Filistinliler tarafından Eriha’daki Devasa Saray Mozaiği Ziyarete Açıldı

Eriha kentindeki Filistinliler, Filistin tarihini koruma ve Siyonistlerin bölgeyi Yahudileştirme çabalarına karşı koyma bağlamında dünyanın en büyük taş halı kaldırımını açtılar.

İRNA ajansına göre, Batı Şeria’nın Eriha kentindeki turizm ve tarihi eserler genel müdürü Ziyad Hemdan, boyalı taş halı kaldırım alanının 837 metrekare olduğunu projede milyonlarca küçük renkli taşın kullanıldığını söyledi.

Hemdan ayrıca şöyle dedi: “Eriha’daki Hişam Sarayı’nın zemininde uygulanan bu büyük plan 38 parça halıdan oluşuyor ve hepsi büyük bir parke taşı halıdan teşkil oluyor ve bunların en güzeli de binanın kuzeyindeki köşesindedir.”

Filistinli yetkili, projenin 2016 yılında açılışından bu yana turist sayısının arttığını belirterek, projenin Filistin’deki yabancı ve yerli turist sayısını artırmaya yardımcı olacağını söyledi.

Hişam Sarayı, Eriha şehrine 5 km. uzaklıkta bulunan Filistin’deki en önemli antik eserlerden biridir. Bu saray miladi 743 yılında Emevi halifesi Hişam İbn AbdulMalik tarafından yaptırılmıştır.

Ölü Deniz yakınlarındaki Hişam Sarayı, yaklaşık 150 dönümlük bir alanı kaplıyor ve hamamlar ve bir tarım arazisinden oluşuyor. Saray, taban mozaikleri, revak, cami, çeşme, avlu ve Roma hamamlarını model alan buhar odası ile erken İslamiyet mimarisini yansıtıyor.

Emevi Hanedanlığı MS 660’tan 750’ye kadar sürmüştü. İslami bir çöl kalesi olan Hişam’ın Sarayı Emevi Hanedanı döneminde yapılmış ve milattan sonra 660 ile 750 yılları arasında kullanılmış bir bina.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.