Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Filistinlilere yönelik Şucaiyye Katliamı’na katılan Siyonist İsrail askeri kendini yaktı

Siyonist İsrail ordusunun seçkin birliklerinden oluşturulduğu iddia edilen Golani Tugayları’ndan eski bir asker, yaşadığı ruhsal sorunlar sonucu kendisine verilen rapordaki engellilik oranının yükseltilmemesini protesto etmek için kendini yaktı. Bu askerin, 2014 İsrail-Gazze çatışmalarında Şucaiyye mahallesinde Filistinlilere yönelik gerçekleştirilen katliama iştirak ettiği belirtildi.

İsrail’in Yedioth Ahronoth gazetesinde yer alan ve Filistin Basın Ajansı’nın (SAFA) çevirisini yaptığı habere göre, İsrail askeri, 2014’te Gazze Şeridi’ne yönelik başlatılan kara, hava ve deniz operasyonlarını içeren askeri savaştan bu yana çok ciddi psikolojik sorunlarla boğuşmakla birlikte depresyon tedavisinde kullanılan sakinleştirici ilaçlarla yaşamını sürdürüyordu.

Gazete, Şucaiyye Katliamı sonrasında karşı karşıya kaldığı ruhsal problemler nedeniyle zihinsel engelli olarak sınıflandırılan İtsik Seidyan isimli askerin, Tel Aviv yakınlarındaki Petah Tikva kentinde bulunan İsrail ordusuna bağlı rehabilitasyon ofislerinde kendini yaktığını bildirdi.

Olayın nasıl geliştiğini aktaran Siyonist gazete, eski İsrail askerinin, engellilik oranının yükseltilmesi için başvuruda bulunduğu ilgili mahkemenin önüne benzin bidonuyla geldiği ve duruşmadan beklediğinin aksine bir karar çıkınca durumu protesto etmek için yanında getirdiği benzini üzerine dökerek kendini yaktığını ifade etti.

Öte yandan İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi, Seidyan ailesine bir mektup göndererek hastanede tedavi gören ağır yaralı askere sağlık temennisini iletti.

2014 İsrail-Gazze Savaşı

Gazze Şeridi ile işgal rejimi arasında açılan tüneller sorununu kökünden çözmek için 2014 yılında Gazze’ye karşı üçüncü kez savaş açan işgal ordusu, Kassam Tugayları’nın tünellerden yaptığı operasyonların yanında Zikim askeri üssüne yaptığı operasyonla sarsılırken, işgal rejimi tarihinde ilk kez Tel Aviv’deki havaalanını kapattı. İşgal rejimi 51 gün süren savaşta direnişin şartlarını kabul ederek ateşkesi kabul etti.

Kassam Tugayları’nın “Yenilmiş Ekin” adını verdiği 51 günlük savaşta işgal güçleri 530’u çocuk, 302’si kadın, 17’si gazeteci ve 23’ü ilk yardım görevlisi olmak üzere 2147 kişiyi şehit etti, 3303’ü çocuk ve 2101’i kadın olmak üzere 10 bin 870 kişiyi de yaraladı.

Yine savaşta işgalciler, 17 bin 132 evi yıkıp 100 bin insanın evsiz kalmasına neden oldu.

İşgal ordusunun saldırılarına kahramanca karşılık veren ve düşman saflarının arkasına geçip işgal askerleriyle savaşarak düşmanı sarsan Kassam Tugayları bu süre içinde 3621 füze attı, düşmanın 44 tank ve zırhlı aracını tahrip etti, 26 sızmayı püskürttü, 15 kez göğüs göğüse düşmanla çarpıştı ve Şaul Oron isimli işgal askerini esir aldı.

Savaşta işgal güçleri 140 kayıp verirken, 1620 kişi yaralandı, 322 kişi engelli duruma düştü, 292 kişi askerlikten kaçtı ve 3000 asker vuruklar aldı.

UCM’den İsrail’e Soruşturma

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Fatou Bensouda, geçtiğimiz mart ayında Siyonist İsrail’in 1967’de işgal ettiği Filistin topraklarında savaş suçu işlemesi ile ilgili resmi soruşturmanın başladığını duyurmuştu.

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada Bensouda, söz konusu soruşturmanın, 13 Haziran 2014 tarihinden itibaren Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te işlendiği varsayılan ve mahkemenin yargı yetkisine giren suçları kapsayacağını vurgulamıştı.

Buna göre, abluka altındaki Gazze Şeridi, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs, soruşturmaya dâhil edilen Filistin toprakları içerisinde yer alıyor. Bu kararla birlikte UCM savcılarının işgalci İsrail’in askeri operasyonlarına yönelik savaş suçu soruşturması açabilmelerinin önü açılmış oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.