kuzey kore

Financial Times, Kuzey Kore’nin nükleer denemeye hazırlandığını iddia etti

İngiliz medyasından Financial Times, Cuma günü, Kuzey Kore’nin Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan bir rapora atıfta bulunarak, 2017’den bu yana ilk nükleer denemesine hazırlandığını iddia etti.

Financial Times’ın verdiği habere göre, ‘Pongiri Nükleer Tesisi’ne ait yeni uydu görüntüleri, Kuzey Kore’nin bu konuda gerekli hazırlıkları yaptığını gösteriyor.

Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından alıntılanan iddia edilen görüntüler, tesisin yakınındaki bir alanda yeni inşaat, yapı malzemelerinin transferi ve yeni ekipmanların konuşlandırılmasını gösteriyor.

Bu makalenin yazarları, denemenin bu yıl Mayıs ve Eylül ayları arasında gerçekleşebileceğini tahmin ediyor.

Kuzey Kore, son nükleer denemesini 3 Eylül 2017’de gerçekleştirdi. O sırada Japonya Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore tarafından test edilen bombanın 70 kilotonluk bir güce sahip olduğunun tahminini gündeme getirmişti.

Amerika ve BM Güvenlik Konseyi üyeleri, Kuzey Kore’nin 2006’daki ilk nükleer denemesinden bu yana Kuzey Kore’ye birkaç tur yaptırım uyguladı.

Yaptırımlara rağmen, Kuzey Kore bölgedeki ABD birliklerinin tehdidine karşı askeri kapasitesini güçlendirmede ısrar etti.

Kuzey Kore, ABD’nin Pyongyang’ı devirmeye yönelik düşmanca politikasına son verene kadar füze ve nükleer programından geri adım atmayacağını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Haziran 2023 (5) içerik yüklenmiştir.