İşgalci İsrail RejimiFilistin

FKÖ grupları: Kudüs’ün olmadığı bir seçim söz konusu değildir

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) çatısı altındaki gruplar, Kudüs olmaksızın seçimlerin yapılmasının kabul edilemez olduğunu ve İsrail vetosunu reddettiklerini vurguladı.

Fetih Hareketi’nin Uluslararası İlişkiler ofisinde toplanan FKÖ çatısı altındaki gruplar, yakın zamanda yapılması kararlaştırılan genel seçimleri ve karşılaşılacak muhtemel engelleri ele aldı.

Her türlü iç ve dış engellere rağmen seçim sürecinin sorunsuz şekilde tamamlanması gerektiğini aktaran FKÖ grupları, Filistin seçimlerinin, işgal altındaki Kudüs ve Batı Şeria ile beraber abluka altındaki Gazze Şeridi’nde de yürütülmesinin hayati önem taşıdığına dikkat çekti.

Uluslararası topluma ve insan hakları örgütlerine seslenen FKÖ grupları, tüm aşamalarıyla seçimlerin, Kudüs dahil işgal altındaki tüm Filistin topraklarında yapılmasına engel koymaması için işgal rejimine baskı yapma çağrısı yaptı.

Söz konusu gruplar, Filistin seçimlerini işgal yönetimine karşı savaş ve direniş sahasına çevirmenin elzem olduğunu belirterek, bütün siyasi ve direniş güçlerini, partileri, grupları ve sendikaları bu savaşta aktif rol almaya ve ellerini taşın altına koymaya davet etti.

Toplantıya Fetih Hareketi, Filistin Halk Mücadelesi Cephesi (FHMC), Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi (FDHKC), Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ve Filistin Kurtuluş Cephesi gibi önemli gruplar iştirak etti.

Öte yandan seçimlerin mutlaka Kudüs’te de yapılması gerektiğini vurgulayan Filistin İslâmî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim üyesi İzzet er-Reşak şu açıklamayı yapmıştı:

“2006’da olduğu gibi gerek oy kullanarak gerekse de aday olmak suretiyle Kudüs halkımızın da önümüzdeki seçimlere katılımı konusunda ısrar ediyor ve bu bağlamda daha önce yaptığımız çağrılarımızı yineliyoruz. Bu tutumumuz sabittir, pazarlık konusu olamaz. Filistin halkının verdiği mücadeleyi simgelemesi ve tarihi hakları temsil etmesi sebebiyle Kudüs’ün olmadığı bir seçim kabul edilemez.”

Bu bağlamda Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki de geçen hafta Orta Doğu Dörtlüsü’ne (BM, ABD, AB ve Rusya) resmi bir yazı göndererek, Kudüs’teki seçim sürecine engel olmaması için İsrail’e müdahale talebinde bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.