Dünya

Francesco Rocca: Dünyada Corona aşısı dağıtımı adaletsiz

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Toplulukları Konfederasyonu (IFRC) Genel Başkanı Francesco Rocca, korona aşısının dünya çapında adaletsiz dağıtımını eleştirdi.

Francesco Rocca, korona aşısının dağıtımındaki eşitsizliğin virüsün yeni varyantlarının  yayılmasına yol açtığına dikkat çekerek, dünyadaki korona aşısına erişimdeki eşitsizlikten yakındı.

Rocca, dünyada “Omicron” adlı yeni bir koronavirüs varyantının patlak vermesini, dağıtımda adalete daha fazla dikkat edilmesi için bir uyarı çağrısı olarak nitelendirdi. 

Korona aşısının dünya çapında adaletsiz dağılımı, defalarca Dünya Sağlık Örgütü ve diğer uluslararası örgütlerin tepkilerine neden oldu.

Bu kapsamda Dünya Sağlık Örgütü’nün üst düzey yetkilileri, ABD’nin de aralarında bulunduğu zengin ülkelere, aşıyı üçüncü bir doz enjekte etmek yerine düşük gelirli ülkelere göndermek için “Kovacs” programına tahsis etmeye çağırdı.

Birleşmiş Milletler, korona aşısının dünya çapında eşit olmayan dağılımındaki büyük zorluklara, aşıların istiflenmesine ve zengin ülkeler tarafından ihracatı ve tedarikine yönelik kısıtlamalara, aşıların adil dağıtımı için altyapı eksikliğine ve yeterli aşı eksikliğine işaret etti. 

Daha önce, dünya nüfusunun sadece %4’ünü oluşturan ABD’nin,  dünyada  tüm korona aşılarının yaklaşık dörtte birini stokladığı açıklanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (21) içerik yüklenmiştir.