Fransa

Fransa ayakta, Paris alev alev ! Halk sokağa döküldü: Macron istifa

Fransa’da hazırlanan tasarıya karşı çıkan kitleler sokağa indi. Başta Paris olmak üzere ülke genelinde protesto gösterileri düzenlendi.

Basın kuruluşları, sendikalar ve insan hakları derneklerinden oluşan “Genel güvenlik yasasına hayır” Kolektifinin çağrısıyla Fransa genelinde 100’den fazla eylem yapıldı.

Tasarı ve polis şiddeti karşıtı pankartlar taşıyan göstericiler, “(Cumhurbaşkanı Emmanuel) Macron istifa” sloganları attı.

Sivil toplum kuruluşları da söz konusu tasarı ile basın özgürlüğünün kısıtlanacağını ve polis şiddetinin cezasız kalacağını savunuyor. Düzenlemenin örtülü bir sansür anlamına geldiğini ifade ediyorlar.

Paris’teki gösteriler kısa zamanda şiddete dönüştü. Göstericiler sokaklarda ateşler yaktılar, çevredeki araçlara ve mağazalara zarar verdiler.

Eylemde polis ile göstericiler arasında arbede yaşandı. Polis, protestoculara biber gazıyla müdahale etti. Göstericiler, birçok çöp bidonu ve araç ile bir kafeyi ateşe verdi.

Protestolara yol açan Yasa Tasarısı, polisin görüntü, fotoğraf ve bilgilerini yayınlayanlara bir yıla kadar hapis ve 45 bin avroya kadar para cezası verilmesini öngörüyor.

Meclis’ten geçen tasarı, Ocak ayında Senato’nun onayına sunulacak.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2021 (37) içerik yüklenmiştir.