Avrupa

Fransa, Belarus uçağının hava sahasını kullanmasına izni vermedi

Fransa, hava alanını kullanmasına müsaadesi vermediği Belarus ulusal havayolu şirketi Belavia’ya bağlı Minsk-Barselona seferini yapan yolcu uçağı, Polonya hududu yakınında havada 2 saat kadar cins atmasının akabinde Minsk Havaalanı’na geri döndü.

Fransa, Belarus ulusal havayolu şirketi Belavia’ya bağlı Minsk-Barselona seferini yapan yolcu uçağına, hava alanını kullanma müsaadesi vermedi.

Polonya Hava Seyrüsefer Dairesi tarafından yapılan açıklamada, Belavia Havayolları’na bağlı yolcu uçağın, bugün öğle saatlerinde Barselona seferini yapmak üzere Milletlerarası Minsk Memleketler arası Havaalanı’ndan kalktığı, lakin Fransa’nın uçağın kalkışından 3 dakika evvel manuel olarak uçuş planını iptal ettiği belirtildi.

Fransa’nın, kelam konusu gelişmeden Polonya Hava Seyrüsefer Dairesi’ni haberdar ettiği, Polonyalı yetkililerin de durumu, Belavia yetkililerine aktardığı söz edildi. Bu esnada Polonya sonuna yaklaşan uçağın, Belarus’un Brest ile Baranoviçi kentleri üzerinde cins atmaya başladığı ve Belavia yetkililerinin, Marsilya hava trafik kontrolörleriyle mutabık kalarak uçuş rotasını değiştirmeye çalıştığı kaydedildi. Ama Belaruslu yetkililerin bu teşebbüslerinin başarısızlıkla sonuçlandığı, Barselona uçağının ise havada 2 saat kadar çeşit attıktan sonra Minsk’e geri döndüğü belirtildi.

Yunanistan’ın başşehri Atina’dan Litvanya’nın başşehri Vilnius’a giden Ryanair’e ilişkin yolcu uçağı, Belarus üzerinden transit geçiş yaptığı sırada başşehir Minsk’e zorla iniş yaptırılmıştı. Belarus Hava Kuvvetlerine ilişkin MiG-29 tipi savaş uçağının eşlik ettiği yolcu uçağının havaalanına inmesinin akabinde yolcular özel kuvvetler tarafından uçaktan indirilerek, güvenlik taramasından geçirilmişti.

Uçağın Minsk’e indirilme münasebetinin ise bomba ihbarı olduğu öne sürülmüş ama Belarus makamları bomba ihbarına dair rastgele bir resmi açıklama yapmamıştı. Uçakta seyahat eden ve şu an Litvanya’da yaşayan Belaruslu muhalif gazeteci Raman Pratasevich’inn gözaltına alındığı açıklanmıştı. Yaşanan olayın akabinde Avrupa Birliği (AB) başkanları, Belarus havayolu şirketlerine AB hava alanını kapatma kararı almıştı. Başkanlar, AB havayolu şirketlerine ise Belarus hava alanını kullanmamaları tavsiyesinde bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.