Haberler

Fransa dışişleri bakanından iddia: Viyana’da yaptırımları kaldırma görüşmeleri yavaş ilerliyor

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Viyana’nın İran ile 4+1 grubu arasındaki yaptırımları kaldırma görüşmelerinin yavaş ilerlediğini iddia etti.

El’Cezire’ye göre, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Viyana’da İran ile 4+1 arasında yaptırımların kaldırılması konusundaki görüşmelerin yavaş ilerlemesinin olumsuz etki yapacağını iddia etti.

Bu arada AB dış politika sorumlusu Joseph Borrell, Viyana müzakerelerinde yaptırımların kaldırılması konusunda İran ile anlaşmaya varılmasının mümkün olduğunu ve atmosferin eskisinden daha iyi olduğunu söyledi.

Bu arada, heyet başkanları arasında varılan anlaşmaya göre, İran İslam Cumhuriyeti ve üç Avrupa ülkesinin üst düzey müzakerecileri siyasi tutumlarını ve bazı istişareleri görüşmek üzere dün akşam (Cuma) geçici olarak başkentlere dönecekler.

Ara iki gün sürecek ama uzman görüşmeleri kesintisiz devam edecek ve üst düzey müzakerecilerin dönüşü sekizinci tur görüşmelerin bittiği anlamına gelmiyor.

İran ile 4+1 grubu (Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya) arasında 27 Aralık 2021’de başlayan İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmasına ilişkin Viyana görüşmelerinin yeni turu temkinli ilerliyor.

İran İslam Cumhuriyeti, Viyana’da bir anlaşmaya varılması halinde, nükleer anlaşmasından çekilen tarafın öncelikle yaptırımları kaldırması gerektiğini, doğrulamanın ardından İran’ın nükleer eylemlerinin bu anlaşma çerçevesinde gerçekleştirileceğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.