Avrupaİran

Fransa: İran ile Özel Mali Mekanizma süreci ilerlemektedir

Fransa Dışişleri Bakanlığı Amerika’nın İran petrol alımlarına tanıdığı muafiyete verdiği tepkide, Kapsamlı Ortak Eylem Planına (KOEP) desteğe vurgu yaparak, İran ve Avrupa arasında ticari mübadeleleri destekleyen Özel Mali Mekanizmanın iyi ilerleme sapladığını bildirdi.

İran- Avrupa arasında Özel Mali Mekanizma (INSTEX) Almanya, Fransa ve İngiltere tarafından Amerika’nın İran aleyhindeki ambargolarına karşı oluşturulmuştur.

Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ‘’Elde edilen sonuca göre bu mekanizma iyi şekilde ilerlemektedir ve son günlerde olumlu ilerlemeler sağlanmıştır, gerçi İran’da mekanizmanın iyileşmesi için adımlar atmalıdır.’’ İfadesi yer aldı.

Bakanlık bildirisinde KOEP’e desteğe vurgu yapıldı.

Fransa, Almanya ve İngiltere’nin katkısıyla İran’la ticarete özel INSTEX isimli bir mali mekanizmanın oluşturulduğuna işaret eden Fransız yetkili, bu ödeme mekanizması sayesinde İran’la ticaret yapmak isteyen AB şirketlerine kolaylıklar sağlanacağını ifade etti.

Avrupa Birliği, ABD yaptırımlarına rağmen İran ile ticari ilişkilerini geliştirme konusunda kararlı. Almanya, Fransa ve İngiltere ABD’nin İran yaptırımlarını bertaraf etmeyi hedefleyen ve INSTEX olarak bilinen özel ticari mekanizmayı nihayet kurdu. Böylece AB, ABD Doları kullanmadan İran ile doğrudan ticaret yapabilecek. Aylar süren çalışmaların ardından kurulan INSTEX sisteminin tam anlamıyla işlemesi için birkaç ay daha gerekecek. Teknik konuların yanı sıra INSTEX’in bütçesi ve kuralları belirlenecek.

INSTEX kurumu Fransa’da tescil edildi ve bir Alman bankacı Per Fischer tarafından yönetilecek. Şirkete ortak olan Almanya, Fransa ve İngiltere gelecekte diğer Avrupa Birliği ülkelerinin de bu projeye katılmasını ümit ediyor.

AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, daha önce New York’ta yaptığı konuşmada, birlik ülkelerinin İran ile yapılacak meşru ticari işlemlerini kolaylaştıracak, yasal bir mekanizma oluşturacaklarını vurgulamıştı.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 29 Mayıs 2020 (19) içerik yüklenmiştir.