Fransa

Fransa’da 3 camiye İslam karşıtı saldırı düzenlendi

Fransa’nın Montlebon, Pontarlier ve Roubaix kentlerinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı 3 caminin duvarlarına haç çizildi ve İslam karşıtı yazılar yazıldı.

Fransa’da 3 camiye İslam karşıtı saldırı düzenlendi

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)’nden yapılan açıklamada, dün gece Montlebon, Pontarlier ve Roubaix’deki camilerinin duvarlarına haç çizildiği ve İslam karşıtı yazıların yazıldığı açıklandı.

Açıklamada, “Barış ve huzur yuvası camilerimize yapılan çirkin saldırıyı kınıyor, cemaatimize geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.” ifadesi kullanılırken maruz kalınan zararın en kısa zamanda giderilmesi için gerekli çalışmaların başlatılacağı ve konunun takipçisi olunacağı vurgulandı.

Provokatif olaylara karşı sağduyulu olma çağrısı yapıldı. “İş birlikleri için güvenlik güçlerine ve Fransız makamlarına ve destekleri için Fransız halkına teşekkür ederiz. Ülke huzuruna ve birlikte yaşama bilincine halel getirecek eylemlere karşı birlik olma çağrısında bulunuyor, bu tür provokatif olaylara karşı sağduyulu olmaya davet ediyoruz.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, diplomasi normlarından ve demokrasi ilkelerinden uzak bir şekilde, Fransa’nın İslam Peygamberi (as) aleyhinde hakaret içeren karikatürler yayınlamaya devam edeceğini belirtti.

Macron’un İslam karşıtı sözleri, dünyanın dört bir yanındaki İslam toplumlar, yetkililer ve şahsiyetler tarafından yaygın bir şekilde eleştirildi ve kınandı.

Fransız Müslümanlar, ülkedeki camilere ve İslam merkezlerine yönelik İslam karşıtı eylemler ve saldırılar konusundaki derin endişelerini defalarca dile getirdiler ve onları korumak için daha sıkı güvenlik önlemleri çağrısında bulundular.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.