Fransa

Fransa’dan İran’ın sunduğu iki belgeyle ilgili yeni iddia

Viyana görüşmelerinde İran’ın Avrupa ülkelerine sunduğu iki belgenin Nükleer Anlaşma hükümlerine dayalı olarak yansıtılmasının ardından, Fransa Dışişleri Bakanlığı bu iki belge hakkında yeni bir iddia ortaya attı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, İran’ın Viyana görüşmelerinde sunduğu iki belgenin herhangi bir anlaşma için makul bir temel olmadığını iddia etti.

Bu arada İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan Pazartesi günü Tahran’da Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdad ile düzenlediği ortak basın toplantısında, ”Bu metinlerde Nükleer Anlaşma’da kararlaştırılanın ötesinde hiçbir şey İran tarafından talep edilmedi.” dedi.

“Yaptırımların kaldırılması” ve ‘Nükleer Anlaşmanın Yeniden Canlandırılması” konulu Viyana müzakerelerinin yeni turu 29 Kasım Pazartesi günü Avusturya’nın başkentinde başladı ve İran, yasa dışı ABD yaptırımlarının kaldırılması ve İran’ın nükleer faaliyetlerine ilişkin iki belgeyi karşı tarafa sundu.

Öte yandan İran İslam Cumhuriyeti’nin siyasi dışişleri bakan yardımcısı ve İran’ın Viyana görüşmelerindeki baş müzakerecisi Ali Bageri, geçtiğimiz gün ve haftalarda İran ekibinin müzakerelerde çok ciddi olduğunu defalarca dile getirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.