Avrupaİran

Fransa’dan tuhaf iddia: İran Bercam’ı ihlal ediyor

Fransa dışişleri bakanı dün yaptığı açıklamada Amerika’nın bercam nükleer anlaşmadan illegal çekilmesi ve Avrupalıların bu uluslararası anlaşmayı gerçekleştirmemelerine değinmeden, İran İslam Cumhuriyetini Bercam’ı ihlal etmekle suçladı.

Jean-Yves Le Drian İran’ın Bercam ile ilgili yeni adımlarına işaretle, bunların nükleer anlaşmanın ihlali olduğunu iddia etti.

Fransa dışişleri bakanı ayrıca İran’ın Amerika ile direkt görüşme talebini reddettiğine değinerek, Paris’in iki ülke arasında direkt görüşmeler için etkin alternatifler peşinde olduğunu söyledi.

Jean-Yves Le Drian’in İran’a karşı iddiası, AB dış siyaset sorumlusu Josef Borrell’in son zamanlarda yaptığı açıklamada, Bercam taahhütlerini yerine getirmeyenin Avrupalı taraf olduğunu belirttiği bir ortamda gündeme geliyor.

Bu arada AB yayınladığı bildiride, İran ve 4+1 dışişleri bakanlıkları siyasi direktörler ve yardımcıları düzeyindeki Bercam ortak komisyonun bir sonraki oturumunun bugün sanal ortamda gerçekleşeceğini duyurdu.

Bildiriye göre sözkonusu oturum AB dış siyaset sorumlusu yardımcısı Enrique Mora başkanlığında ve Çin, Fransa, Almanya, Rusya, Britanya ve İran temsilcilerinin katılımı ile yapılacaktır.

AB bildirisinde katılımcıların Amerika’nın anlaşmaya muhtemel geri dönmesi ve anlaşmanın tüm taraflarca tam ve etkili bir şekilde uygulanmasından emin olma konularını ele alacakları ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.