Haberler

Fransa’nın İran ve Nükleer Anlaşma’yla ilgili yeni iddiası

İRNA’ya göre, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, ABD’nin nükleer anlaşmadan yasa dışı olarak çekilmesinden ve Avrupa ülkelerinin nükleer anlaşmadaki sorumluluğundan ve anlaşmanın uygulanması için hangi tarafların harekete geçmesi gerektiğinden bahsetmeden, İran’ın Viyana müzakerelerinin bir sonraki turunda ciddi olmaması halinde anlaşmanın iptal edileceğini iddia etti.

Fransız dışişleri bakanının İran karşıtı iddiası, İran’ın ülkeye yönelik yaptırımları kaldırmak için nükleer anlaşmada geri kalan taraflarıyla görüşmelerinin Kasım ayı sonlarında başlaması arifesinde geldi.

8 Mayıs 2018’de ABD, Nükleer Anlaşma’dan tek taraflı ve kanunsuz bir şekilde çekilmiş ve önceki yaptırımların geri getirilmesinin yanı sıra İran’a yeni yaptırımlar da uygulamıştır.

İran İslam Cumhuriyeti, Nükleer Anlaşma çerçevesinde bir yıl boyunca nükleer yükümlülüklerine uydu, ancak Nükleer Anlaşma’nın Avrupalı ​​üye ülkeleri yükümlülüklerini yerine getirmediği için İran, yükümlülüklerinde Mayıs 2019’dan itibaren beş aşamalı bir indirim uyguladı.

Şimdiye kadar, ABD’nin nükleer anlaşmaya dönmesi için Viyana’da anlaşmaya dahil olan diğer ülkelerin katılımıyla altı tur müzakere gerçekleştirildi.

İran ile 4+1 arasındaki bir sonraki müzakere turu 29 Kasım’da Viyana’da yapılacak.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.