AfrikaFransa

Fransız konvoyunu durduran halka sükunet çağrısı

Burkina Faso Dışişleri Bakanı Alpha Barry, Burkina Faso’dan geçişi sırasında bölge halkı tarafından durdurulan Fransız askeri konvoyuyla ilgili patlak veren protestolar nedeniyle sükunet çağrısı yaptı.

Dışişleri Bakanı Barry, başkent Vagadugu’ya 100 kilometre mesafedeki Kaya kentinden 18 Kasım’daki geçişi esnasında bölge halkının tepkisine neden olan ve durdurulan Fransız askeri konvoyuna ilişkin basına açıklamalarda bulundu.

Barry, Nijer üzerinden Mali’nin Gao şehrindeki Fransız üssüne ulaşmaya çalışan konvoyda anormal bir durum olmadığını ve daha önce de Fransız askeri konvoylarının Burkina Faso’dan geçtiğini söyledi.

Fransa ile Burkina Faso arasında dostluk ve iş birlikleri bulunduğunu anımsatan Barry, Fransız askerlerinin iddia edildiği gibi terörist gruplara silah taşımadığını, hükümetin konvoyun geçişinden haberdar olduğunu kaydetti. Barry, bölge halkına sükunet ve sağduyu çağrısı yaparak iki ülke arasındaki anlaşmalar uyarınca son yıllarda 20 Fransız askeri konvoyunun ülkeden geçtiğinin altını çizdi.

Ülkede geçen hafta düzenlenen terör saldırıları nedeniyle halkın öfkesini anladığına vurgu yapan Barry, “Düşmanı karıştırmamak lazım. Fransa terörle mücadelede daima bizim yanımızda yer aldı.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Ağustos 2022 (23) içerik yüklenmiştir.