AmerikaAsyaAvrupaBilimselDünyaİran

Füzeye El Fettah isminin verilmesinin nedeni ve Menzil hakkındaki sırlar ..

Afqihi,Al-Alam Haber Kanalı’ndaki Al-Hadath programına verdiği röportajda, İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Amir Ali Hajizadeh’in Fettah hipersonik füzesini tanıtmadan önce caydırıcı denklemleri değiştiren ve İran’ı birçok saldırı ve tehdide karşı koruyan bU füzeyle ilgili açıklama yaptı..

Afqihi, bin 400 kilometreye ulaşan menzilinin Siyonist düşmana bir mesaj olduğunu vurgulayan Afqihi, Devrim Muhafızları’ndaki Askeri Harekat Asistanı’nın da belirttiği üzere Devrim Lideri Ayetullah Hamaney’in talimatlarından ilham aldığını belirtti.

Afqihi, füzeye Fettah adının verilmesinin nedenini şöyle açıkladı: “Bu füzenin görevi, diğer saldırı füzeleri için saha açmaktır. Bu füze, David’s Sling veya Patriot ve diğerleri gibi hava savunma alanlarına nüfuz eder, füzesavarları bombalar ,ardından hedeflerini bombalayan ana füzeler ,yola çıkar” platformlar,

Afqihi, Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi’nin füzenin açılış töreninde söylediği gibi, bu füzenin yüzde 100 yerli İran teknolojisiyle yapıldığını doğruladı.

Fattah füzesi , yüksek hıza ulaşabilen ve atmosferin içinde ve dışında uçabilen katı yakıtlı bir motorla karakterize edilir .

Bu füze 1.400 km menzile ve Mach 13 ve 15 hıza sahiptir. Tüm düşman hava savunma sistemlerini bozguna uğratma kabiliyetine sahiptir..

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2024 (21) içerik yüklenmiştir.