AvrupaİranKuzey Amerika

G7 liderleri Viyana’daki Nükleer Anlaşma görüşmelerini destekliyor

G7 liderleri nihai bir açıklamada, ABD’nin Nükleer Anlaşma’dan yasadışı bir şekilde çekilmesi ve Avrupalıların nükleer anlaşmaya riayet etmemesine değinmeksizin Viyana’daki Nükleer Anlaşma görüşmelerine desteklerini bildirdiler.

İran konusu ve Nükleer Anlaşma’nın yeniden canlanmasına atıfta bulunan açıklamada, “İran’ın asla nükleer silah üretmemesini sağlamaya kararlıyız” denilirken, ”Nükleer Anlaşma’ planında ABD ile İran’ın ayrı ayrı, nükleer anlaşmaya olan taahhütlerine geri dönmesi için yapılan müzakereleri memnuniyetle karşılıyoruz. Nükleer silahların yayılmasını önleme ve İran’ın nükleer programının münhasıran barışçıl doğasını sağlama hedefini destekliyoruz.” cümlesine yer verildi.

Açıklamanın başka bir bölümünde, İran’ın nükleer programında şeffaflığının azaldığı iddia edilerek, “Tam teşekküllü ve tam olarak uygulanmış bir nükleer anlaşma, daha fazla bölgesel ve güvenlik kaygısını da ele alabilir” denildi.

Bu arada, Viyana’daki nükleer müzakerelerde görevli bir AB elçisi Cumartesi günü müzakerelerin yoğunlaştığını duyurdu. Avrupa müzakere heyetinin Viyana’daki temsilcisi Alan Matton, “İlerleme kaydediyoruz, ancak ciddi müzakereler devam ediyor ve nasıl devam edileceği de dahil olmak üzere bir dizi konu devam ediyor.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.