İran

Gaibi: UAEA’nın yeni İran raporu güncellenmiş normal bir rapordur

İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) nezdindeki temsilcisi Muhammed Rıza Gaibi, Ajansın yeni İran raporunun İran’ın bildirdiği faaliyetleri ile ilgili güncellenmiş normal rapor olduğunu bildirdi.

Gaibi yaptığı açıklamada, Ajansın düzenli denetimlerini yaparak üyeleri bunlar hakkında bilgilendirdiğini söyledi.

Rapora göre, İran Fordo tesislerinde yüzde 20 zenginleştirilmiş heksaflorür Uranyum üretimi için IR-6 Santrifüjlerine gaz verilmeye başlanmışken Ajansa da bu tesiste denetimlerini arttırma izni vermiştir.

Bir kaç saat önce, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Fordo sahasında yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum heksaflorür üretmek için gelişmiş IR-6 santrifüjlerinin kullanıldığını duyurdu.

İran Atom Enerjisi Kurumu, “Yaptırımların Kaldırılması ve İran Halkının Haklarının Korunmasına Yönelik Stratejik Eylem” yasasının uygulanmasına paralel olarak geçen yıl Ocak ayından bu yana %20 ile zenginleştirilmiş uranyum üretmeye başladığını bildirmişti.

Yasa, İran meclisinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin nükleer anlaşmadan yasa dışı olarak çekilmesine ve Avrupa ülkelerinin yükümlülüklerini yerine getirmemelerine tepki olarak kabul edildi.

İran, yaptırımların kaldırılması ve nükleer anlaşmadan faydalanması halinde nükleer anlaşma yükümlülüklerine geri dönmeye hazır olduğunu mükerrer şekilde vurguluyor.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.