İranSuriye

Galibaf, Beşar Esad’ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerdeki zaferini kutladı

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Muhammed Bagır Galibaf, Suriye Halk Meclisi Başkanı Hamud Sebağ’a gönderdiği mesajda Suriye’de düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin başarısı ve Cumhurbaşkanı Esad’ın zaferini kutladı.

Galibaf mesajında, ‘’Yabancı müdahalelere rağmen halkın geniş katılımıyla düzenlenen bu seçim Suriye halkı için büyük bir başarıdır ve aydınlık bir geleceğin müjdecisidir.‘’ dedi.

İki ülke arasında dostane ilişkilerinin önemine vurgu yapan Galibaf İslami Şura Meclisinin ilişkilerin çeşitli alanlarda gelişmesine destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

Bu arada İran Dışişleri Bakanlığı dün yayınladığı bildiride, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi ve Suriye halkının bunlara geniş katılımı, Suriye’de istikrar, yeniden yapılanma ve refahın tesis edilmesinde önemli bir adımdır” dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı, “İran, Suriye halkının kararına saygı duyuyor ve ülkelerinin geleceğini herhangi bir dış müdahale olmaksızın belirleme hakkını destekliyor ve Cumhurbaşkanı Esad’ı bu seçimlerdeki kesin zaferi için tebrik ediyor” ifadeleri ekledi.

Suriye meclis başkanı perşembe gecesi yaptığı açıklamada, seçimlerde mevcut cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın oyların yüzde 95.1’ini alarak seçimleri kazandığını bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (41) içerik yüklenmiştir.