İranKatar

Galibaf: Fars Körfezi’nin güvenliği bölge ülkelerinin işbirliğiyle temin edilmelidir

İran Meclis Başkanı Muhammed Ali Galibaf, Katar’ın Tahran büyükelçisiyle görüşmesinde, Fars körfezi bölge güvenliğinin hiç kuşkusuz bölge ülkelerinin işbirliğiyle sağlanması gerektiğini söyledi.

Galibaf, dün Katar’ın Tahran büyükelçisi Muhammed Bin Hamd el’Haceri ile görüşmesinde, Amerika’nın bölgedeki müdahaleci varlığının Fars körfezi ülkeleri aleyhinde tehdit olduğunu belirterek, başta ABD olmak üzere yabancı ülkelerin bölgedeki varlıklarının bölgede güvensizliğin artmasına neden olduğunu söyledi.

İran Meclis Başkanı Galibaf, Katar ve İran arasında, iktisadi, siyasi ve kültürel alanda işbirliklerin artması gerektiğini belirterek, Arabistan’ın Katar aleyhindeki kanunsuz yaptırımlarının doğru bir karar olmadığını ifade etti, ”Bu gibi tutumlar yanlıştır ve bunlar Amerika’nın bazı milletler aleyhindeki tek yanlı kanunsuz yaptırımları gibidir” dedi.

İran meclis başkanı, İran ve Katar arasında siyasi işbirlikler seviyesinin iyi durumda olduğunu belirterek, iki ülke arasında iktisadi alanda işbirliklerin daha da üst düzeylerde olmasının beklendiğini dile getirdi.

Sözkonusu görüşmede Katar büyükelçisi de, iki ülke parlamentoları arasında her alanda işbirliğinin çok önemli olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 19 Ekim 2020 (34) içerik yüklenmiştir.