HaberlerDünyaİranOrtadoğuSuriye

Galibaf: İran, Suriye ile ekonomik ilişkileri geliştirmeye özel önem veriyor

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Muhammed Bagır Galibaf, Suriyeli mevkidaşı ile yaptığı görüşmede ”İran İslam Cumhuriyeti’nin yeni hükümeti ve İslami Şura Meclisi, Suriye hükümeti ile özellikle ekonomik mübadeleler olmak üzere ilişkilerin geliştirilmesine özel önem veriyor.” dedi.

Galibaf, dün akşam Tahran’da Suriye Meclis Başkanı Hamuda Sebbag ile bir araya geldi. Görüşmenin başında Galibaf, Suriye parlamento heyetinin Tahran ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “İki ülke arasında üst düzey siyasi ve parlamento delegasyonlarının ziyaretleri, görüş alış verişleri, Tahran ve Şam arasındaki stratejik ilişkilerin derinliğini gösteriyor” dedi.

Galibaf, geçen haftaki Suriye ziyaretinin ardından, İran İslam Cumhuriyeti’nin yeni hükümetinin ve parlamentosunun başta İslam ülkeleri olmak üzere komşu ülkelerle yakın gelecekte daha üst düzeyde yeni bir ilişkiler turuna sahip olacağını ümit ediyorum.” dedi. 

Suriye Parlamento Başkanı da,  iki ülke arasında ilişkilerin tarihi kökenlerine değinerek, iki ülke halkları ve devletleri arasındaki ilişkiler çok güçlü ve derindir. Bu durum iki ülke arasında özellikle de iktisadi alanda işbirliklerinin geliştirilmesini gerekli kılıyor.” dedi.

Bu arada dün akşam Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada ile de bir araya gelen  Galibaf, iki ülkenin ABD’nin tek yanlı kanun dışı siyasetlerine ve yaptırımlarına atıfta bulunarak, “İran ve Nikaragua arasındaki işbirliği, yaptırımlara karşı koymak ve etkisiz hale getirmek için gereklidir.” dedi.

ABD’nin İran ve Nikaragua’ya yönelik yaptırımlarını kınayan Galibaf, yaptırımlara karşı koymak ve etkisiz hale getirmek için iki ülke arasında işbirliğine ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “Ortak görüşlere sahip ülkeler arasında siyasi ve kültürel işbirliği daha fazla olmalıdır” dedi.

Nikaragua Dışişleri Bakanı Dennis Moncada da ABD yaptırımlarını ve tek taraflı eylemlerini kınayarak, “Bazı ülkelerin müdahaleci politikalarına rağmen onurumuzu ve egemenliğimizi savunuyoruz” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.