İranSuriye

Galibaf: İran ve Suriye arasında iktisadi ilişkiler daha da geliştirilmeli

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Muhammed Bagır Galibaf, Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Miktad ile yaptığı görüşmede ekonomik ilişkilerin gelişmesi için iki ülke özel sektörlerinin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Direniş cephesi düşmanlarının savaş meydanlarında elde edemediklerini ekonomik savaşta elde etmeye çalıştığını ifade eden Galibaf, bundan dolayı ekonomik ve siyasi alanda başarı elde edilmesi için çalışılması gerektiğini söyledi.

Yakın zamanda iki ülke ortak komisyonunun oluşacağını ifade eden Galibaf, ekonomik ve siyasi konuların yanında mevcut istikrarsızlığın Suriyeliler arasındaki görüşmelerle son bulması gerektiğini ve İran’ın Astana süreci çerçevesinde işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

Miktad da ABD’nin İran, Suriye ve diğer ülkeler aleyhine uyguladığı zalimce ambargoların bu ülkelere diz çöktürmek için olduğunu belirterek, İran’ın Suriye halkı yanında durmasından dolayı teşekkür etti.

Mikdad, ”Ancak tüm bu zaferlere rağmen, teröristlere karşı savaş bitmedi.” diyerek, Amerika’nın Suriye’nin kuzeydoğusundaki ve güneyindeki işgalinin tehlikeli olduğunu ve bunun sona ermesi gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.