İran

Galibaf: İyi müzakere iyi bir anlaşmaya yol açabilir

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Muhammed Bagır Galibaf, 4 artı 1 grubuyla yapılan müzakerelere atıfta bulunarak, “İyi müzakereler iyi bir anlaşmaya yol açabilir.” dedi.

İran Meclis Başkanı Galibaf, dün İran İslam Cumhuriyeti’nin komşu ülkelerdeki delegasyon başkanları toplantısında şunları söyledi: ”Nükleer Anlaşma çerçevesinde bir anlaşmanın ekonomik kazanıma yol açması önemlidir, bu nedenle yaptırımların kaldırılmasına yardımcı olmak için hep birlikte çalışmalıyız.”

Galibaf, “Büyükelçileri ve diplomasi alanını doğrudan ilgilendiren konulardan biri de yaptırımların etkisiz hale getirilmesi ve kaldırılması meselesidir ve dış politika ve diplomatik aygıt alanında bu iki meseleye ve diplomasi alanına odaklanmalıyız. Diplomatik aygıt ön planda olmalıdır.” dedi.

İslami Şura Meclisi Başkanı ayrıca “Yaptırımları etkisiz hale getirmeye çalışmalıyız ve aynı zamanda diplomatik aygıtla ilerlemeye çalışmalıyız” dedi.

Galibaf, ayrıca şöyle dedi: ”Düşmanlar, zor ve güç alanında mağlup olduktan sonra yumuşak ve akıllı güç alanında ortaya çıktılar ve İran’a karşı farklı bir tehdit kullandılar.”

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.