İranTürkmenistan

Galibaf: Sınır bölgeleri İran-Türkmenistan ilişkilerini genişletmek için önemli fırsatlar

İran İslami Şura Meclisi Başkanı, İran ve Türkmenistan arasındaki ilişkilerin ulusal, bölgesel ve sınır olmak üzere üç düzeyde genişletilebilir olduğunu söyledi.

İran’da temaslarda bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhammedov, İran Meclis Başkanı Muhammed Bagır Galibaf’la bir araya geldi.

İran İslam Cumhuriyeti için dost ve komşu ülkelerle ilişkilerin önemine değinen Galibaf, ”Sınır kapasiteleri iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için en önemli fırsattır ve sınır bölgelerindeki şehirlerin insanları Türkmenistan’ın komşu illerine kültürel ve medeniyet açısından yakındır, bu nedenle sınır toplantıları ve yerel toplantılar çok yardımcı olabilir.” dedi.

Galibaf, ulusal düzeyde ilişkilerin güçlendirilmesinin önemine değinerek, “İslam Konferansı ve Hazar’a kıyısı olan ülkeler gibi örgütler şeklinde bölgesel işbirliği bölgesel konularda ikili ilişkileri kolaylaştırabilir” dedi.

İran meclis başkanı, İran ve Türkmenistan’da güvenliğin sağlanmasının önemine de değinerek ”Afganistan’da terör örgütlerinin varlığı ve uyuşturucu madde konusu, Afganistan’ın komşuları ve bölge ülkeleri arasında ciddi işbirliği gerektiren en önemli konulardan biridir.” dedi.

Görüşmede Türkmenistan cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov da, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin genişletilmesi ve derinleştirilmesinin Türkmenistan için çok önemli olduğunu belirterek, başta İran olmak üzere komşularla işbirliği ve ilişkilerin genişletilmesinin Türkmenistan Cumhuriyeti’nin önceliklerinden biri olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (16) içerik yüklenmiştir.