İran

Galibaf, Sırbistan’la çeşitli alanlarda işbirliğinin derinleştirilmesine vurgu yaptı

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Galibaf, Sırbistan Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasında sanayi, ticaret ve tarımsal işbirliğinin derinleşmesini vurguladı.

Muhammed Bakır Galibaf, Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Sakoviç ile dün Tahran’da yaptığı görüşmede, iki ülkenin de bağımsızlıklarını koruma ve tek kutupluluğa karşı mücadele verdiğini söyledi.

Galibaf, İran İslam Cumhuriyeti ile Sırbistan’ın geçmişe dayalı ilişkilerinin olduğunu belirterek, “Her iki ülke de ekonomik ve siyasi alanlarda ABD baskısına direnme deneyimine sahip.” dedi.

İran Meclis Başkanı, iki ülkenin kapasitelerine değinerek, “İran ile Sırbistan arasındaki ekonomik ilişkilerin hacmi mevcut kapasitelere uygun değildir ve bunun siyasi ilişkilerin seviyesinde arttırılması gerektir” dedi.

Sırbistan Dışişleri Bakanı da İran’ın önemli bir ülke olduğunu ve Sırbistan’ın İran ile ilişkilerine önem verdiğini belirterek, “Sırbistan halkı, İran’ın bağımsızlığını ve özgürlüğünü korumak için gösterdiği başarılı çabalara büyük saygı duyuyor” dedi.

Nikola Sakovich, İran’ın Sırbistan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunmasına verdiği tam desteği de takdir etti.

Sırbistan Dışişleri Bakanı ayrıca, “Parlamento ilişkilerini daha da iyileştirme fırsatını kullanmaya hazırız” dedi./

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.