İranTürkiye

Galibaf: Türkiye ziyareti, bölge ülkeleriyle ilişkileri genişletmek için bir fırsat

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Muhammed Bakır Galibaf, İstanbul ziyaretini İslam ülkeleri ve bölge ile ilişkilerin genişlemesini görüşmek için iyi bir fırsat olarak nitelendirdi.

Türkiye’ye seyahat etmeden önce Tahran Mehrabad Havaalanında muhabirlerin sorularını cevaplayan Galibaf, ‘İslam Ülkeleri Parlamentolararası Birliği Zirvesi’ne katılmak için Türk meslektaşımın daveti üzerine İstanbul”a gidiyorum. Bu ziyaret sırasında İslam ülkeleri Meclis Başkanları, Filistin meselesi, göç ve bölgedeki ciddi sorunlardan biri olarak Afganistan’ı görüşmek üzere bir araya gelecekler’ dedi.

İslam ülkeleri ve bölge ile ilişkilerin genişletilmesini ön planda tutan İran İslam Cumhuriyeti’nin dış politikasına değinen Galibaf, ziyareti bu politika çerçevesinde hedeflere ilerlemek için iyi bir fırsat olarak nitelendirdi.

Bu zirvenin İslam ülkeleri ve bölge Parlamento Başkanları arasında ikili görüşmeler için bir fırsat olacağını ifade eden Galibaf, ‘Görüşmeler için mümkün olduğunca çok fırsat planlanıyor. Bu ziyarette İran-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesini de ele alacağız, İran ve Türkiye’nin geliştirilebilecek çok iyi ikili ilişkilere sahip olduklarını hatırlatmak isterim’ diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (25) içerik yüklenmiştir.