İranTürkiye

Galibaf: Türkiye ziyareti, bölge ülkeleriyle ilişkileri genişletmek için bir fırsat

Türkiye’ye yola çıkmadan önce gazetecilere konuşan, İslami Şura Meclisi Başkanı Muhammed Bagır Galibaf, İstanbul ziyaretini İslam ülkeleri ve bölge ile ilişkilerin genişlemesini görüşmek için iyi bir fırsat olarak nitelendirdi.

Türkiye’ye seyahat etmeden önce Tahran Mehrabad Havaalanında muhabirlerin sorularını yanıtlayan Galibaf, ‘İslam Ülkeleri Parlamentorlararası Birliği Zirvesi’ne katılmak için Türk meslektaşımın daveti üzerine İstanbul’a gidiyorum. Bu ziyaret sırasında İslam ülkeleri Meclis Başkanları, Filistin meselesi, göç ve bölgedeki ciddi sorunlardan biri olan Afganistan’ı görüşmek üzere bir araya gelecekler’ dedi.
İslam ülkeleri ve bölge ile ilişkilerin genişletilmesini ön planda tutan İran İslam Cumhuriyeti’nin dış politikasına değinen Galibaf, geziyi bu politika çerçevesinde hedeflere doğru ilerlemek için iyi bir fırsat olarak nitelendirdi.
Bu zirvenin İslam ülkeleri ve bölge Parlamento Başkanları arasında ikili görüşmeler için bir fırsat olacağını ifade eden Galibaf, ‘Görüşmeler için mümkün olduğunca çok fırsat planlanıyor. Bu gezide İran-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesini de ele alacağız, İran ve Türkiye’nin geliştirilebilecek çok iyi ikili ilişkilere sahip olduklarını hatırlatmak isterim’ diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.