İranFilistinİşgalci İsrail Rejimi

Galibaf’ın Gazze’deki Siyonist zulmü üzerine parlamento istişaresi

İran İslami Şura Meclisi Başkanı, Siyonist rejimi İsrail’in başta Gazze Şeridi olmak üzere Filistin’de işlediği cinayetlerle ilgili olarak Filistin, Umman, Pakistan ve Cezayir Parlamentoları Sözcüleri ile ayrı ayrı telefonda görüştü.

Muhabirimizin bildirdiğine göre, Muhammed Bagır Galibaf, dün Filistin Ulusal Meclisi Başkanı Salim el-Zanun ile yaptığı telefon görüşmesinde, “İran’ın, siyonist İsrail’in başta Filistinli çocuk ve kadınlar olmak üzere savunmasız insanları öldürmesini kınadığını ve soykırım olarak gördüğünü ve bu cinayetlerin açık bir şekilde savaş suçu olduğunu belirtti.

Filistin Ulusal Meclisi Başkanı Salim el-Zanun da, siyonist saldırganlığa karşı savunmasız olan Gazze mazlumlarının İslam ülkelerinin ve uluslararası toplumun yardım ve desteğine çok büyük ihtiyacı olduğunu söyledi.

Galibaf, Umman kraliyet konseyi sözcüsü Halid bin Hilal bin Nasır el Ma’uli ile yaptığı telefon görüşmesinde ise siyonistlerin cinayetlerini kınarken, son zamanlarda Amerikan-Siyonist projesinde eli kanlı rejim İsrail ile ilişkileri normalleştirmeye çalışan bölgedeki bazı Arap ülkelerinin bu tutumlarının Filistinlilere yönelik son cinayetlerin küstahça gerçekleşmesine ortam hazırladığını söyledi.

Umman Kraliyet Konseyi Başkanı da bu telefon görüşmesinde Siyonist rejimin eylemlerinden duyduğu nefreti dile getirerek, “Umman, Gazze ve Filistin halkının Siyonistler tarafından katledilmesini önlemek için uluslararası toplumdan acil eylem çağrısında bulunuyor.” dedi.

Galibaf ayrıca Pakistan Parlamento Başkanı Ased Kayser ve Cezayir Senato Başkanı Salih Quçil ile yaptığı ayrı bir telefon görüşmesinde, “Savunmasız çocukların ve kadınların şehit edilmesi, insan hakları ihlallerinin ve soykırımın açık bir işaretidir” dedi.

Pakistan meclis başkanı ise “Pakistan, Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs’e yapılan saygısızlığı, son İsrail hava saldırılarını ve kamusal ve yerleşim alanlarının bombalanmasını şiddetle kınıyor ve Kudüs Şerif de dahil olmak üzere işgal altındaki bölgelerin kurtarılması çağrısında bulunuyor” dedi.

Cezayir Senatosu Başkanı da, İslam ülkelerinin Filistin halkına ve direnişe destek olarak tutumlarını oybirliğiyle beyan etmeleri gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.