HaberlerAmerikaDünyaOrtadoğu

Garibabadi: ABD, nükleer anlaşmayı bölge ve füze için rehin almak istiyor

Viyana’da Uluslararası Örgütler’de İran’ın Daimi Temsilcisi Kazım Garibabadi, ABD’nin nükleer anlaşmayı füze ve bölge siyasetleri için rehin almak istediğini belirtti.

KHAMENEI.IR sitesine konuşan Garibabadi, ABD ve Batılılar’ın son görüşmelerde, nükleer anlaşmaya hala füze programı ve bölgesel siyaset konuları gibi diğer meselelere giriş için bir köprü olarak baktığına temasla, nükleer anlaşma uyarınca kendi yükümlülüklerine dönmeye hazır olduklarını ilan etmelerine rağmen Amerikalıların müzakerelerdeki tavrının bunu kanıtlamadığını ifade etti.

Garibabadi, Amerikalıların konvansiyonel silahlara yönelik yaptırımları iptal etmek istemediklerini belirterek, bunun tamamen BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararnamesi ve nükleer anlaşmaya aykırı olduğunu kaydetti.

Büyükelçi Garibabadi sözlerinin devamında, ABD’nin yeni yönetiminin bu girişiminin Washington’un önceki hükümet döneminde oluşturulan kartları kullanmak ve de İran’a azami baskı politikasını sürdürmek için ciddi iradeye sahip olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Temmuz 2024 (23) içerik yüklenmiştir.