İran

Garibabadi: Avrupa ülkeleri her zaman iktisadi suçlulara ev sahipliği yapıyor

İran Yargısı İnsan Hakları Kurumu Sekreteri, Avrupa ülkelerinin uluslararası yükümlülükleri ihlal ettiğini vurgulayarak, “Bu ülkeler en büyük iktisadi suçlulara ev sahipliği yapıyor.” dedi.

İRNA ajansına göre, Kazım Garibabadi, dün, Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü münasebetiyle düzenlenen toplantıda, Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi’nin İran’ın suçla mücadelede imza attığı birkaç sözleşmeden biri olduğunu vurgulayarak, “Cezai konularda işbirliği ve ceza soruşturmalarında işbirliği, suçluların iadesi, hükümlülerin nakli, karşılıklı adli yardımlaşma, hukuk alanında işbirliği ve ortak soruşturmalar, uluslararası işbirliğini kolaylaştıracak maddeler arasında yer alıyor” dedi.

Garibabadi, “Avrupa ülkeleri uluslararası yükümlülükleri ihlal ediyor ve iş yolsuzlukla mücadeleye geldiğinde sesleri yüksek çıkıyor ve diğer ülkeleri suçluyorlar, ancak her zaman en büyük iktisadi suçlulara ev sahipliği yapıyorlar. Bu, uluslararası arenada yaşadığımız büyük bir çelişkidir.” dedi.

Yolsuzluk konusunu özel olarak ele alan ilk kapsamlı uluslararası anlaşma olan Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi, 31 Ekim 2003 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından onaylandı ve aynı yıl İran İslam Cumhuriyeti tarafından imzalandı.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.