İran

Garibabadi: İki yeni santrifüj zincirinde % 60 zenginleştirme yapılıyor

İran’ın Viyana merkezli uluslararası kuruluşlardaki daimi temsilcisi Kazım Garibabadi, dün gece yaptığı açıklamada, şehit Ahmedi Ruşen Zenginleştirme Tesisi’nde (Netenz) iki yeni santrifüj zincirinde % 60 oranında zenginleştirmenin başladığını söyledi.

Tesnim haber ajansına göre, Kazım Garibabadi, attığı Twitter mesajında şunları yazdı: ”Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na Salı akşamı gönderilen mektup ve tasarım bilgisine göre, yeni IR-4‌ ve IR- olmak üzere iki zincirde % 60 oranında zenginleştirme yapılmaya başlandı.”

Garibabadi, teknik sürecin başladığını ve % 60 zenginleştirilmiş uranyumdan önümüzdeki hafta sonuç elde edilmesinin beklendiğini kaydetti.

İran’ın Viyana merkezli Uluslararası Kuruluşlardaki Daimi Temsilcisi, Netenz’deki son sabotaja tepki olarak alınan bu eylemin, İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Teşkilatı tarafından üretilen radyofarmasötiklerin kalite ve miktarının iyileştirilmesinde önemli etkileri olduğunu belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Nükleer Anlaşma’dan tek taraflı ve yasadışı olarak çekilmesinin ardından (8 Mayıs 2018), İran, anlaşmanın diğer taraflarının yükümlülüklerine uyması şartıyla nükleer anlaşmayı sürdürmeye çalıştı, ancak Avrupalılar pratikte başarılı olamadı ve anlaşmayı sürdürmek için verdikleri sözleri yerine getirmediler.

İran İslam Cumhuriyeti Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi, 8 Mayıs 2019’da, ABD’nin Nükleer Anlaşma’dan çıkmasının 1. yıldönümünde, İran’ın 26. Madde kapsamında yükümlülüklerini kademeli olarak azaltacağını duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (34) içerik yüklenmiştir.