İran

Garibabadi: Şehit Süleymani suikastına ilişkin iddianame bu yıl sonuna kadar hazırlanacak

İran Yargısı İnsan Hakları Merkezi Sekreteri Kazım Garibabadi, ”Şehit Süleymani ve Ebu Mehdi El’Mühendis’in ABD terörist güçlerince şehid edilmeleriyle ilgili dosyanın tamamlandığını ve dosyanın önümüzdeki bir iki ay içinde Tahran Adliyesi’ne teslim edileceğini bildirdi.

Garibabadi, İran’ın General Kasım Süleymani’nin İran ve Irak’taki davasını dikkate almasının yasal ve adli önceliğine vurgu yaparak, Irak makamlarıyla mutabakata varmak için ortak bir komite oluşturacağını belirtirken, İran ve Irak arasında konuyla ilgili ortak bir bildirinin imzalandığını söyledi.

İran yargısı insan hakları genel merkezi sekreteri ayrıca şöyle dedi. “Davanın içeriği tamamlanıyor ve Iraklı taraflar belgeleri İran İslam Cumhuriyeti’ne teslim etti ve bugün (Çarşamba) İran, 300’den fazla belgeyi, Irak ekibine teslim etti.”

Garibabadi, “Bu terör olayının üzerinden iki yıl geçti ve dava halen devam ediyor. Önümüzdeki 45 gün içinde Bağdat’ta üçüncü tur müzakereler başlayacak.” dedi.

İran Yargısı İnsan Hakları Merkezi Sekreteri, “Suikastın faillerinin isimleri mevcut, İran ve Irak tüm şüphelileri yargıladı ve ABD’nin yanı sıra diğer ülkeler de bu suikasta karıştı” dedi.

Bilindiği gibi İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Korgeneral Kasım Süleymani ve Irak Halk Güçleri Haşdüş’Şabi başkan yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’le birlikte sekiz kişi daha 3 Ocak 2020’de ABD terör güçlerince Bağdat havaalanı yakınlarında düzenlenen hava saldırısında şehit oldular.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (1) içerik yüklenmiştir.