İşgalci İsrail RejimiFilistin

Gazeteci er-Rimavi’nin tutuklanma anı ve İsrail’in gerçekleri gizleme girişimi

İşgal güçleri, bu sabah gazeteci Ala er-Rimavi’yi el-Bire kentinin el-İrsal mahallesindeki evine baskın düzenleyerek tutukladı.

Gazeteci er-Rimavi’nin eşi, işgal kuvvetlerinin eve baskın düzenleyip yaptığı aramada cep telefonuna ve dizüstü bilgisayarına el koyduğunu ve kocasını tutuklayıp bilinmeyen bir yere götürdüğünü bildirdi.

Gazeteci er-Rimavi’nin tutuklandığı andan itibaren açlık grevine başladığına dair kendisine bilgi verdiğini söyleyen eşi, tüm insan hakları örgütlerini kocasının serbest bırakılması için acil harekete geçmeye çağırdı.

Daha önce işgalci İsrail zindanlarında çoğu idari olmak üzere 10 yıldan fazla süre kalmış ve özgürlüğüne kavuşmuş eski bir esir olan er-Rimavi, İsrail’le ilgili meseleleri yakından takip eden, alanında uzman, El-Cezire Mübaşir kanalının muhabiri ve G Media web sitesi müdürü olduğu öğrenildi. Daha önce uzun süre Anadolu Ajansı (AA) muhabirliği de yapmıştı.

Gazeteci Ala er-Rimavi’nin tutuklanmasıyla birlikte İsrail işgal güçleri hapishanelerinde esir gazeteci sayısı 26’ya ulaşmış oldu.

Siyonist İsrail’in gerçekleri gizleme girişimi olarak görülen er-Rimavi’nin tutuklanması, medyada geniş çapta tepkiye yol açtı.

Bir grup gazeteci bugün öğle vaktinde el-Bire’deki Basın Sendikası önünde Gazeteci Ala er-Rimavi ile dayanışma adına bir protesto gösterisi düzenledi.

Destek gösterisine katılan çok sayıda gazeteci, insan hakları savunucusu ve aktivist, tutuklandığı gibi açlık grevine girdiğini ilan eden er-Rimavi’nin serbest bırakılması için acil eylem planı talep etti. Ayrıca protestocular, 2021 yılının başından bu yana gazetecilere yönelik 250’den fazla ihlal gerçekleştiren Siyonist İsrail yönetimine sert tepki gösterdi.

Adalet İçin Avukatlar Grubu Başkanı Avukat Mühenned Kerrace, gazetecilere yönelik gerçekleşen bu tutuklama ve saldırılara karşı tüm insan hakları savunucularına, aktivistlere, gazetecilere ve avukatlara seslerini yükseltmeleri çağrısında bulundu.

Filistinli kadın gazeteci Naile Halil ise er-Rimavi’nin tutuklanmasının, seçim sürecini takip etme konusundaki yoğun çalışması nedeniyle gerçekleştiğini söyledi.

Yaklaşan Filistin seçimlerine Kudüslülerin de katılması meselesinin vakıada bir meydan savaşına yol açacağı uyarısında bulunan Halil, Filistin halkına bir mesaj göndererek her ne pahasına olursa olsun seçimlere gitmeleri ve işgalin tehditlerine aldırış etmemeleri gerektiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (23) içerik yüklenmiştir.