İşgalci İsrail RejimiFilistin

Gazze Belediye Başkanı: Gazze altyapısı büyük ölçekte hasar gördü

Gazze Belediye Başkanı Yahya es-Serrac, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının yaklaşık 130 bin m2’lik yol ve kaldırımı tahrip ettiğini belirterek, şehrin yeniden imar edilmesi için uzun bir süreye ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Filistin’in yerel bir gazetesine önemli açıklamalarda bulunan es-Serrac, Gazze altyapısının büyük ölçekte hasar gördüğü, İsrail saldırılarının hemen ardından şehrin yaralarını sarmak amacıyla belediyesinin harekete geçip inşa planlaması yaptığını belirtirken, imar planlarının ilerleme hızının, dost ve kardeş ülkelerden gelecek bağışlara ve sınır kapılarının kayıtsız şartsız açılma durumuna bağlı olduğuna dikkat çekti.

Yerel gazeteye verdiği röportajda Gazzeli yetkili es-Serrac, “Yeniden yapılanma süreci bağlamında gerekli planları hemen hazırlamaya başladığımızı ve bazı bağışçılarla iletişime geçtiğimizi halkımıza bildirmek istiyoruz. Hatta elimizdeki maddi kaynaklar nispetinde önümüzdeki birkaç gün içinde yapılanmaya uygun yerlerin imarına başlayabiliriz.” dedi.

Şu ana kadar yapılan geri dönüşlere de değinen Gazze Belediye Başkanı, bazı taraflardan olumlu vaatler aldıklarına işaret ederek, “Ama hala bu vaatlerin gerçekleştirilmesini, verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. Başkan ayrıca, verilen sözlerin beklentilerin çok altında olduğunu ve bunlarla İsrail’in yol açtığı tahribatların onarılmasının imkânsız olduğunu söyledi.

Gazzeli yönetici es-Serrac, belediye olarak hazırladıkları planların, su boru hatlarını onarma ve suyu evlere ulaştırma, kanalizasyon hatlarının onarımı, araçların hareketini kolaylaştırmak için yolları asfaltlama ve onarma ve İsrail ordusunun harabeye çevirdiği yerleşim yerlerini inşa etme adımlarını kapsadığını kaydetti.

Öte yandan Filistin Sağlık Bakanlığı, eli kanlı terörist İsrail’in, Gazze Şeridi’ne yönelik gerçekleştirdiği hava saldırılarında şehit düşenlerin 243’e, yaralıların sayısının ise 1910’a yükseldiğini açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in katlettiği Filistinliler arasında 66 çocuk, 39 kadın ve 17 yaşlının da bulunduğuna dikkat çekilirken, ayrıca yaralıların arasında da çok sayıda çocuk ve kadının yer aldığına dikkat çekildi.

Diğer taraftan Gazze Şeridi’ndeki Hükümet Bilgilendirme Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, işgal ordusunun Gazze’ye yönelik vahşi saldırıları neticesinde 107 bin Filistinlinin evinden olduğu bildirildi.

Bilgilendirme Ofisi’nin açıklamasında, siyonist İsrail saldırılarında 1335 yerleşim biriminin tamamen yıkıldığı ya da ağır hasar aldığına, 13 bine yakın yerleşim biriminin ise hafif ve orta ölçekte zarar gördüğüne dikkat çekildi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.