Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Gazze Belediye Başkanı: Şehirdeki tüm güzellikleri yok eden abluka kaldırılmalıdır

Gazze Belediye Başkanı Yahya es-Serrac, Gazze Şeridi’ne uygulanan İsrail ablukasının sona erdirilmesinin önemini vurgulayarak, ablukanın şehirdeki tüm güzellikleri yok ettiğini belirtti.

“Gazze’yi İmar Edeceğiz” kampanyası kapsamında Gazze şehrinin güneyindeki mahalleleri temizlemek için yapılan saha çalışması sırasında Filistin Enformasyon Merkezi’nin kendisiyle yaptığı kısa röportajda es-Serrac, “Söz konusu kampanya, Gazze Şeridi’ndeki tüm ulusal kurum ve grupların katıldığı en geniş çaplı gönüllü çalışma kampanyasıdır.” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında es-Serrac, “Kimseden el uzatmasını beklemeyen ve şehrinin yeniden inşası için sahip olduğu tüm imkanlarla tek başına işe koyulduğunu ilan eden mücadeleci Gazze halkıyla iftihar ediyoruz.” dedi.

Ayrıca Belediye Başkanı, Gazze Şeridi’ne yönelik uzun yıllardır devam eden abluka ve son saldırılar sırasında işgalci İsrail tarafının sebep olduğu tahribatı yeniden imar etmek amacıyla ciddi bir süreci başlatmak için ortak çabaların önemine dikkat çekti.

Son olarak İsrail’in, Gazze Şeridi’ndeki güzel olan her şeyi yok ettiğini ve Gazze’nin tüm beldeleri yeniden kalkınmaya kavuşuncaya dek “Gazze’yi İmar Edeceğiz” kampanyasının devam edeceğini aktaran es-Serrac, kampanyaya katılan ve destek olan herkese teşekkür etti.

Öte yandan Gazze Şeridi’ndeki Hükümet Bilgilendirme Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, işgal ordusunun Gazze’ye yönelik vahşi saldırıları neticesinde 107 bin Filistinlinin evinden olduğu bildirildi.

Bilgilendirme Ofisi’nin açıklamasında, siyonist İsrail saldırılarında 1335 yerleşim biriminin tamamen yıkıldığına ya da ağır hasar aldığına, 13 bine yakın yerleşim biriminin ise hafif ve orta ölçekte zarar gördüğüne dikkat çekildi.

Ayrıca, sivillerin yaşadığı 184 gökdelen ve apartmanın yanında 33 medya merkezinin tamamen yıkıldığı belirtilirken, konut sektöründeki ilk kayıpların yaklaşık 92 milyon dolara ulaştığı belirtildi.

Siyonist İsrail ordusu, 10 Mayıs Pazartesi gecesi geç saatlerde yaptığı bir açıklama ile ambargo altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik “Surların Muhafızı” adı verilen askeri bir operasyon başlatıldığını duyurmuştu.

Bunun mukabilinde Gazze’deki direniş grupları ise Siyonist İsrail’in sivilleri hedef alması ve İslami mekanların saygınlığını çiğnemesiyle eş zamanlı olarak “Kudüs Kılıcı” adını verdikleri operasyonları başlattıklarını bildirmişti.

Filistin makamlarının yayınladığı verilere göre, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne 10 Mayıs’ta başlattığı ve Filistin direnişiyle varılan ateşkesle sona eren saldırılarında 66’sı çocuk, 39’u kadın 248 Filistinli şehit olmuş, 120 binden fazla Gazzeli de evlerinden olmuştu.

İşgalci İsrail ordusunun, ambargo altındaki Gazze Şeridi’ne dönük kara, hava ve denizden yoğun şekilde düzenlediği saldırılar, büyük bir insanlık dramını ve telafisi uzun zamanlar alacak faciaları beraberinde getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ağustos 2021 (10) içerik yüklenmiştir.