HaberlerDünyaFilistinOrtadoğu

Gazze direniş grupları Gazze Şeridi’nin doğusunda “Öfke Günü” için hazırlanıyor

Güvenilir kaynaklar, Filistin direniş gruplarının Mescid-i Aksa’daki yangının yıldönümünde Gazze Şeridi’nin doğusunda Mescidi Aksa’nın yakılması olarak bilinen “öfke günü” için hazırlandığını bildirdi.

Arab 21 haber sitesine göre, Filistinli gruplar Cuma günü Gazze ile işgal altındaki Filistin toprakları arasındaki sınır duvarı boyunca toplanmaya ve doğu Gazze’deki geri dönüş kampları boyunca büyük bir halk öfkesi günü planlamaya hazırlanıyor.

Filistin kaynakları, Siyonist işgalcilerle tansiyonun tırmanmasına değinerek, böyle bir planın 21 Ağustos’ta Mescid-i Aksa’nın yakılmasının yıl dönümünde uygulanması gerektiğini vurguladılar.

21 Ağustos 1969’da  Müslümanların ilk kıblesi ve semavi dinlerin en kutsal ibadet yerlerinden biri olan Mescid-i Aksa, aşırılık yanlısı Siyonistler tarafından ateşe verildi ve büyük hasar gördü.

Siyonist rejim, dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların öfkesini uyandıran olayı, Dennis Michael Rohan adlı Avustralyalı bir Yahudi turiste bağladı ve Siyonistler, onu Mescid-i Aksa’yı ateşe vermekle suçladı ve göstermelik duruşmada da ilk kez yargılanacaktı ancak ardından akıl hastası olduğu gerekçesiyle serbest bırakılacaktı. 

Filistin direniş grupları, Siyonist rejimin bölge ablukasını sona erdirme ve onu savuşturma konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmede devam eden gecikmesinin saldırganlığın bir devamı olduğunu belirttiler.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Ağustos 2022 (23) içerik yüklenmiştir.