FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze Şeridi Sınırı Yakınlarındaki Yerleşkelerde 10’dan Fazla Yangın Çıktı

şgal rejimi medya organları, Gazze Şeridi sınırı yakınlarındaki Yahudi yerleşkelerinde ve tarlalarda dün (12 Haziran Çarşamba) 10’dan fazla yangın çıktığını bildirdi.

İşgal medyası, dün öğle saatlerinde Eşkol Yahudi Yerleşkeleri Kompleksi’nde çıkan yangınlara Gazze Şeridi’nden gönderilen yangın çıkarıcı balonların yol açtığının tahmin edildiğini belirtti.

Konuyla ilgili yayınlanan haberlerde, Gazze Şeridi’nden gönderilen balonların Nahal Oz ve Beery Kibbutzu ile Netivot Yahudi Yerleşkesi yakınlarında da iki ayrı yangına yol açtığı ifade edildi.

Lübnan’da yayınlanan El-Ahbar gazetesi, işgal rejiminin Katar fonlarından yeni bir partinin daha Gazze Şeridi’ne ulaşmasına izin vereceğini Kahire’ye bildirdiğini yazmıştı.

İsrail, Kahire aracılığıyla Filistinli gruplara gönderdiği mesajda, Gazze Şeridi’ndeki esir işgal askerleri iade edilmeden ve Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterileri durdurulmadan Katar fonlarının Gazze Şeridi’ne girişine izin vermeyeceğini bildirmişti.

İşgal yönetimi, Gazze Şeridi’nden gönderilen yangın çıkarıcı balonlar sebebiyle önceki gün Gazze Şeridi sahilleri boyunca Filistinli balıkçılar için avlanma mesafesini 6 mile düşürdü.

Gazze Şeridi’nden gönderilen balonlar ve uçurtmalar Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetlerinin başladığı 30 Mart 2018’den bu yana işgal altındaki topraklarda yüzlerce yangına yol açtı.

İşgal rejiminin ateşkes anlaşmasını uygulamada ayak sürümesi üzerine Filistinli gençlerin bir süre ara verdikleri yangın çıkarıcı balon uçurma eylemlerini yeniden başlattıkları ifade edildi.

Başa dön tuşu
Kapalı