Filistin

Gazze Şeridi’ne Yeni Bir Özgürlük Filosu Gönderme Hazırlığı Yapılıyor

Uluslararası “Gazze Ablukasını Kırma” Komitesi Başkanı ve Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu kurucu üyesi Zahir Beyravi, Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukayı deniz yoluyla kırmak için gelecek yıl yeni bir girişim olacağını açıkladı.

Beyravi, dün (14 Temmuz Pazar) konuyla ilgili yaptığı ve Filistin Enformasyon Merkezi’ne de ulaşan açıklamada, yeni özgürlük filosunun simgesel olarak az miktarda insani yardım götürebileceğini belirtti.

Özgürlük filosunun amacının Gazze Şeridi’ne 13 yıldır uygulanan ablukayı deniz yoluyla kırmak olduğunu bildiren Beyravi, ablukanın Gazze halkının hayatının tüm yönlerini olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Mısır yönetiminin Gazze’ye siyasi ve medyatik destek sağlayan yardım kafilelerine izin vermediğini söyleyen Beyravi, Kahire’nin sadece Kilometrelerce Gülücük kafilelerinin birkaç kez Gazze’ye girmesine izin verdiğini bildirdi.

Özgürlük Filosu Koalisyonu’nun bu yıl Gazze Şeridi’ne uygulanan abluka konusunda kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik çeşitli faaliyetler gerçekleştirdiğini kaydeden Beyravi, ablukanın siyasi boyutuna ve Filistinlilerin serbest dolaşım hakkına odaklandıklarını açıkladı.

Beyravi, ablukanın kırılması halinde Gazze Şeridi’ndeki fakirlik ve işsizlik gibi birçok sorunun kendiliğinden çözüleceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 22 Eylül 2020 (31) içerik yüklenmiştir.