İşgalci İsrail RejimiFilistin

Gazze sokaklarında Hamas askeri ve siyasi güçlerinden gövde gösterisi

Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki siyasi büro başkanı Yahya el-Senwar, ateşkesin başlamasından iki gün sonra dün Gazze sokaklarına çıktı.

Terörist İsrail’in Gazze Şeridi’ni 12 günlük işgali sırasında evi İsrail savaş uçakları tarafından bombalanan Yahya el-Senwar, dün Gazze sokaklarında göründü.

Senwar ilk iş olarak Kassam taburlarının şehit komutanlarından Bassem İsa’nın evine giderek bu şehidin ailesi ile görüştü.

Bu girişim, Hamas hareketi liderlerinin Siyonistlerle son 12 günlük savaştan sonra ilk kez Gazze cadde ve sokaklarında görülmesidir. Siyonist savaş uçakları, savaşın ilk günlerinde Senwar’ın Gazze’deki evini hedef aldılar ve yerle bir ettiler.

Öte yandan İsrail Savaş Bakanı, daha önce el-Senwar ve el-Kassam Tugayları Komutanı Muhammed el-Daif’in rejim suikastının ana hedefi olduğunu söylemişti.

Bu arada yine İsrail eski Savaş Bakanlarından ve Yisrael Beytenu Partisi Başkanı Avigdor Liberman, 12 günlük karşılıklı saldırıların ardından Hamas ile siyonist İsrail yönetimi arasında varılan ateşkesi şiddetle eleştirirken, İsrailli siyasiler, ateşkesi “utanç verici anlaşma” şeklinde nitelendirdi.

Tel Aviv yönetiminin Hamas ile ateşkese varması nedeniyle Netanyahu’yu eleştiren Liberman, ateşkesin ardından paylaştığı tweette, “”Hamas birkaç yıl içinde tekrar füze fırlatacak ve böylece biz yine ameliyat olmuş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar, Lieberman’ın konuşmalarını, işgal devleti tarihinde Filistin direnişine karşı İsrail yenilgisinin ilk kabulü olarak değerlendirdi.

Diğer taraftan İsrail Güvenlik Kabinesi’nin, 12 gün süren bombardımanın ardından ateşkese razı olmak zorunda kalması ve direnişin kararlı mücadelesi karşısında yenilgisini itiraf etmesi üzerine Filistin halkı, işgal altındaki Kudüs, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’da zafer kutlamaları için sokaklara dökülmüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (13) içerik yüklenmiştir.