İşgalci İsrail RejimiFilistin

Gazze’de 1200 patlamamış İsrail füzesi ve top mermisi etkisiz hale getirildi

Gazze’deki uzman mühendislerin yer aldığı ekipler, Gazze Şeridi’ne yönelik terörist İsrail saldırılarında işgal ordusu tarafından atılan ancak patlamayan 1200 adet füze, tank ve top mermisini etkisiz hale getirdi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Mikdad, mühendislerin gözetimindeki patlayıcı ekiplerinin, Gazze’nin farklı bölgelerine düşen ancak patlamayan füze ve top mermilerini imha etmek için 1200 görevde bulunduğunu bildirdi.

Gazzeli yetkili, müdahale edilen ve etkisiz hale getirilen patlayıcıların türünün, top mermileri, sis bombaları, güdümlü füzeler, bombalar arasında değişkenlik gösterdiğini belirtti.

Çok kısa sürede bu kadar fazla patlayıcıyı imha etmenin büyük bir başarı olduğuna dikkat çeken Mikdad, “İsrail’in attığı bu bombalar, düştüğü bölgelerde zamanında patlasaydı, halk arasında katliamlara neden olurdu.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, ilgili birime bağlı ekiplerin, kısıtlı imkanlar ve basit ekipmanlara rağmen durmak bilmeksizin canhıraş çalıştıkları aktarıldı.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi gibi uluslararası kuruluşlara, ekiplerin sahadaki çalışmalarını izleme ve onlara gerekli ekipmanı sağlama çağrısında bulunan Mikdad, bomba imha uzmanlarının kullandığı koruyucu ekipmanların İsrail tarafından Gazze Şeridi’ne girişinin engellendiğini söyledi.

Siyonist İsrail ordusu, 10 Mayıs Pazartesi gecesi geç saatlerde yaptığı bir açıklama ile ambargo altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik “Surların Muhafızı” adı verilen askeri bir operasyon başlatıldığını duyurmuştu.

Bunun mukabilinde Gazze’deki direniş grupları ise Siyonist İsrail’in sivilleri hedef alması ve İslami mekanların saygınlığını çiğnemesiyle eş zamanlı olarak “Kudüs Kılıcı” adını verdikleri operasyonları başlattıklarını bildirmişti.

İsrail Güvenlik Kabinesi’nin, 11 gün süren bombardımanın ardından ateşkese razı olmak zorunda kalması ve direnişin kararlı mücadelesi karşısında yenilgisini itiraf etmesi üzerine Filistin halkı, işgal altındaki Kudüs, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’da zafer kutlamaları için sokaklara dökülmüştü.

Filistin makamlarının yayınladığı verilere göre, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne 10 Mayıs’ta başlattığı ve Filistin direnişiyle varılan ateşkesle sona eren saldırılarında 66’sı çocuk, 39’u kadın 248 Filistinli şehit olmuş, 120 binden fazla Gazzeli de evlerinden olmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.