Haberler

Gazze’de Hamas’ın kuruluşunun 34. yıl dönümü kutlandı

İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) Gazze’nin Han Yunus bölgesindeki lideri Emin El-Galban, Gazze Şeridi üzerindeki ablukanın kaldırılması konusunda kararlı olduklarını dile getirdi.

Gazze’nin güneyindeki Han Yunus şehrinin Maan bölgesinde, Hamas’ın kuruluşunun 34. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen törende konuşan El-Galban; “Hamas, etrafındaki duvarı yıkacaktır. Etrafını saran halkaları kırmak için çaba harcayacaktır. Halkımızın burada huzura kavuşması için gece gündüz demeden çalışacaktır.” dedi.

Galban konuşmasında, Hamas’ın yüzünü Filistin’in özgürlüğüne çevirdiğini vurgulayarak, bundan geri dönüşün olmayacağını belirtti.

Hamas’ın esirlere verdiği söze de bağlı olduğunu ve onların özgürlükleri için çalışmaktan asla bıkmayacağını vurgulayan El-Galban, Ortak Eylemler Odası oluşturmak suretiyle Filistin’de safların birleştirilmesi yolunda önemli bir adım attığına dikkat çekti.

Galban, Hamas’ın silahı hiçbir zaman bırakmadığını, ilkelerinden asla taviz vermediğini ve İsrail işgal rejimini tanımama konusunda da kararlılığını sürdüreceğini belirtirken, Hamas’ın bir diktatörlük hareketi olmadığını, yeniliklere ve değişime de her zaman açık olduğunu vurguladı.

Hamas hareketinin liderlerinden Mahmud el-Zahar da yaptığı konuşmada, “Tüm Arap ve İslam halklarını Filistin topraklarının kurtuluşuna kadar Filistin direnişini desteklemeye çağırıyoruz” dedi.

Zahar, ABD ve İngiltere’ye hitaben şunları söyledi: “Hamas bir kurtuluş ve İslami harekettir ve Filistin topraklarını özgürleştirme misyonunu ve görevini yerine getirecektir.”

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), 14 Kasım 1987’de Ahmed Yasin tarafından kuruldu./

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.