İşgalci İsrail RejimiFilistin

Gazze’de insani facia; halkın yüzde 85’i yoksulluk sınırı altında

Gazze Kuşatmasını Kırma Halk Komitesi Başkanı Cemal Hıdri, Gazze Şeridinde insani facianın vuku bulma ihtimaline değindiği açıklamasında, halihazırda Gazze sakinlerinin yüzde 85’inin yoksulluk sınırı altında olduğunu vurguladı.

Siyonist rejim 2006 yılından itibaren Gazze’yi abluka altına alırken, yakıt, gıda maddesi, ilaç ve inşaat malzemeleri gibi en temel insani maddelerin bölgeye girişini engellemektedir.

Gazze Kuşatmasını Kırma Halk Komitesi Başkanı Cemal Hıdri Pazartesi günü yaptığı açıklamasında Gazze Şeridinde 250 binden fazla insanın işsiz olduğununa değinerek, Gazze’de mevcut durumun içler acısı ve çok vahim olduğunu, dayatılan kuşatmanın en çok bölge ekonomisini etkilediğini vurguladı.

Hıdri açıklamasının devamında Gazze Şeridindeki fabrikalarda kuşatma ve kısıtlamalardan dolayı üretim hacminin yüzde 20’lere kadar azaldığını belirtti.

Bölgede ekonomik faaliyetlerde bulunan alanların yüzde 80’inin faaliyetlerini durdurduğuna değinen Hıdri, Gazze ekonomisine doğrudan veya dolaylı olarak aylık verilen zararın yaklaşık 100 milyon dolar olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Temmuz 2024 (16) içerik yüklenmiştir.