AmerikaAsyaAvrupaİranOrtadoğuVenezuela

Gelecekte müslümanların etkili olduğu yeni dünya düzeni olacaktır..Bağımsız, özgürlük arayan devletler lehine şekillenen yeni dünya düzeni…

Basın toplantısı öncesinde, iki ülkenin bakanları ve diğer üst düzey yetkililerinin toplam 19 işbirliği anlaşması ve mutabakat zaptı imzaladığı resmi bir tören izledi.

İran cumhurbaşkanı, iki ülke arasındaki nakliye hatlarının daha fazla etkinleştirilmesinin önemini vurguladı ve sanayi, madencilik, enerji, para ve bankacılık sektörlerinde işbirliğinin güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Venezuela cumhurbaşkanı ise Karakas’ın Tahran ile stratejik ilişkilerine işaret etti ve Venezuela’nın İran’la ilişkileri genişletmeyi amaçlayan yeni bir teklif turu başlatmaya kararlı olduğunu söyledi.

Maduro, İran ve Venezuela’nın petrol gelirlerine olan bağımlılıklarını azaltmak ve ekonomilerinin yabancı ayaklanma ve baskılara karşı direncini artırmak için çaba sarf ettiğini sözlerine ekledi.

Oluşmakta olan yeni dünyada emperyalizmin çökmekte olduğunu ve kibirli güçlerin aşırı taleplerine direnen ülkelerin zaferin eşiğine geldiğini vurguladı.

Venezuela lideri, ikili ticareti artırmak için iki ülke arasında doğrudan hava hattı kurulması ve deniz taşımacılığı hatlarının güçlendirilmesi gerekliliğini vurguladı.

Tahran ve Karakas’ın turizm, tarım ve hayvancılık alanlarında da uygun işbirliği kapasitelerine sahip olduğunu kaydetti.

Güçlü ekonomi, yaptırımlara karşı koymanın en etkili yolu: Raeisi

İranlı ve Venezuelalı esnafın ortak toplantısında konuşan Raeisi, ekonomik sektörde güçlenmenin yaptırımlara karşı koymanın en etkili yolu olacağını söyledi.

İranlı gençlerin, bilgi temelli şirketlerin imkanlarını kullanarak yaptırımları fırsata çevirmeyi başardıklarını ve yaşanan karışıklıklara karşı ülkede barış ve istikrarı sağlamayı başardıklarını sözlerine ekledi.

Tahran ve Karakas’ın henüz kullanılmamış olan ekonomik alışverişi artırmak için muazzam kapasiteye sahip olduğunu belirtti.

İran cumhurbaşkanı, Tahran ve Karakas’ın 20 milyar dolarlık hedefe yatırım yoluyla ulaşabileceğini vurguladı.

Yetkili, ekonomik alışverişi kolaylaştırmak ve hızlandırmak için iki tarafın gümrük, bankacılık ve tarife engellerini kaldırma konusunda anlaştığını kaydetti.

Raeisi, İran büyükelçileri, ticari ofisleri, bilim ve teknoloji evi ile sanayi, madenler ve bankacılık alanlarındaki tüm aktif sektörlerin karşılıklı ticari bağları kolaylaştırmak için çalışması gerektiğini söyledi.

Dışişleri, petrol, savunma ve sağlık bakanlarından oluşan üst düzey bir heyet, kendisini Nikaragua ve Küba’ya da götürecek olan beş günlük gezide Raeisi’ye eşlik ediyor.

İran, birçok Latin Amerika ülkesiyle farklı alanlarda yakın bağlara sahip ve bu ülkelerle ilişkilerini daha da derinleştirmeye çalışıyor.

İran Dışişleri Bakanı Hossein Amir-Abdollahian Şubat ayında iki Latin Amerika ülkesi olan Nikaragua ve Venezuela’ya resmi bir ziyarette bulundu.

Geçtiğimiz Haziran ayında İran ve Venezuela, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Tahran ziyareti sırasında çeşitli alanlarda ikili işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan 20 yıllık bir ortaklık anlaşması imzaladı.

Ortaklık anlaşması bilim, teknoloji, tarım, petrol ve gaz, petrokimya, turizm ve kültür alanlarında iş birliğini içeriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Temmuz 2024 (13) içerik yüklenmiştir.