İran

General Bageri: Yüzyılın Anlaşması ile ilgili suskun kalınmamalı

İran İslam Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bageri, İslam ülkeleri Savunma Bakanları ve Genelkurmay Başkanlarına gönderdiği mesajlarda İslam ülkeleri Yüzyılın Anlaşması ihtilafları bırakarak İslam ekseninde birlik içinde hareket etmelerini istedi.

Bageri, Amerika’nın sözkonusu şom planını şiddetle kınayarak bunun tarihi ve stratejik bir hata olduğunu ve planın hedefinin hezimete uğramış Siyonistlerin bölgedeki projelerinin devamı olduğunu söyledi.

Planın akıl ve mantık dışı ve uluslararası kurallara ve BM Bildirgesi’ne aykırı olduğunu ifade eden Bageri, plan karşısında susma veya zımni onay verme bu büyük komplonun diğer ülkelerin bağımsızlık ve milli egemenliklerine de zarar verebileceğini söyledi.

General Bageri Filistin meselesinin tek çözüm yolunun Filistin topraklarının geri verilmesi, referandum yapılması ve Filistinlilerin topraklarına dönmesinden geçmesinden olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Trump, Salı günü ırkçı rejim İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray’da düzenlediği ortak basın toplantısında, tek taraflı sözde Batı Asya barış planını kamuoyuna açıklamıştı.

Sözde Plan çerçevesinde, Kudüs’ün ırkçı İsrail’in bölünmez başkenti olarak kabul edilerek şu ana kadar tüm Yahudi yerleşim birimlerinin de işgalci İsrail toprağı olarak kabul edilmekte.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.