İran

General Emir Ali Hacizade: İran’ın ilk katı yakıtlı uydu taşıyıcısı fırlatıldı

İslam inkılabı muhafızlar ordusu hava uzay komutanı, İran uydu taşıyıcısının tahrik gücü ve motorunun katı yakıtla ilk testi başarıyla gerçekleştirildiğini duyurdu.

Komutan Emir Ali Hacizade dün Tahran’ın güneyinde Kum kentinde yaptığı açıklamada, söz konusu başarılı denemede 66 tonluk katı yakıtlı motor ve yakıt kullanıldığını belirtti.
Komutan Hacizade uzay alanında uydu ve uydu taşıyıcı konularının çok önemli olduğuna işaretle, son 2 yılda sıvı yakıt ile İranlı uydu taşıyıcıların denendiğini ve bundan sonra İran’ın ucuz motorlarla uzaya birçok uydu fırlatacağını söyledi.
İslam inkılabı muhafızlar ordusu hava uzay komutanı açıklamasının devamında, İranlı yeni uydu taşıyıcılarının metalden değil, gövdelerinin kompozit malzemeden yapıldığını itici gücünün hareketli olmadığını, bunun da füzenin daha fazla enerjisine ve masrafların azalmasına neden olduğunu ifade etti.
Bu teknolojinin sadece 4 ülkede olduğuna değinen komutan Hacizade hava uzay ile ilgili tüm alanlarda güç üretiminin devam ettiğini ve İran’ın hava uzay ve uydularda çok ilerlediğini, öyle ki terör, tehdit ve yaptırımlara yok edilemeyeceğini söyledi.
Komutan Hacizade ayrıca Amerikan Centcom komutanının itirafı ile İran kendi İHA’larını geliştirerek, hava üstünlüğüne sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Ocak 2022 (19) içerik yüklenmiştir.