İran

General Kasım Süleymani’nin suikastçılarını kınayan bir karar talebi

İran Cumhurbaşkanlığı İletişim ve Anayasanın Uygulanmasından Sorumlu Hukuk İşleri Yardımcısı Azizullah Fazli, BM Genel Kurulu Başkanı’na yazdığı bir mektupta, General Kasım Süleymani’nin suikastçılarını kınayan bir karar çağrısında bulundu.

Azizullah Fazli’nin sözkonusu mektubunda şu ifadeler yer aldı: ”Irak’ta diplomatik bir misyon yürüten İran İslam Cumhuriyeti vatandaşı ve üst düzey yetkilisi general Kasım Süleymani’ye yönelik inanılmaz cinayetin üzerinden iki yıl geçti. Bu uluslararası şiddet içeren cinayetin doğrudan işlenmesinin sorumluluğu zaten daha sonra ABD başkanı tarafından resmen kabul edildi.”

Fazli, ayrıca şöyle dedi: “Devletlerin uzun yıllardır kararsızlıkları ve iradesizlikleri, ABD devletinin aşırı tek taraflılığı olarak adlandırılan ve kendi şom emelleri için herhangi bir uluslararası sözleşmeyi ve uluslarüstü kural ve düzenlemeleri ihlal etme hakkını saklı tutan talihsiz bir olgunun ortaya çıkmasına tanık oldu.”

Azizullah Fazli, şöyle dedi. “Uluslararası barış ve güvenliği korumak, uluslararası insan hakları sistemine saygı göstermek, uluslararası anlaşmazlıkları barışçıl yollarla çözmek, eşitlik ilkesi, egemenlik ve toprak bütünlüğü ilkesi, ilişkiler dahil olmak üzere uluslararası hukukun genel ilkelerini gözetmektir. Uluslararası toplumun dayanışmasını sürdürmek, saldırı eylemini kınamak, insanlığa karşı suçları kınamak ve küresel alanda hukukun üstünlüğünü güçlendirmek için bu cinayetin uluslararası düzeyde kınanması önerilmektedir. Diplomatik yetkililere bir başka devlet tarafından suikast düzenlenmesi, gelecekte bu tür suçların önlenmesi için bir ihtiyati tedbir olmalıdır.”

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.